Zamknij

Szczerski: nie możemy zgodzić się na oskarżanie narodu polskiego za zagładę Żydów

Redakcja
02.02.2018 20:54
Szczerski: nie możemy zgodzić się na oskarżanie narodu polskiego za zagładę Żydów
fot. Archiwum RadioZET.pl

Jest odpowiedź gabinetu prezydenta na list otwarty amerykańskich kongresmenów w sprawie ustawy IPN. Amerykanie sugerowali prezydentowi RP, aby zawetował ustawę.

Na odpowiedź strony polskiej nie trzeba było długo czekać. – Nie możemy zgodzić się na oskarżanie państwa polskiego lub narodu polskiego jako całości o odpowiedzialność bądź współodpowiedzialność za zagładę Żydów w czasie II wojny światowej; to negowanie prawdy o Holokauście – napisał szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski w odpowiedzi na list amerykańskich kongresmenów.

Kontrowersyjna postawa kongresmenów

Szef gabinetu prezydenta napisał do grupy kongresmenów, że „Polska w żaden sposób nie kolaborowała z Niemcami. Wręcz przeciwnie, Polskie Państwo Podziemne usiłowało karać wszelkie przejawy prześladowania ludności żydowskiej. Dlatego nie możemy zgodzić się na oskarżanie państwa polskiego lub narodu polskiego jako całości o odpowiedzialność bądź współodpowiedzialność za zagładę Żydów w czasie II wojny światowej. Takie insynuacje są negowaniem prawdy o Holokauście”.

Fałszowanie historii

Szczerski zwrócił uwagę na skale problemu oczerniania naszego kraju i fałszowania historii. – Każdego roku rejestrujemy setki przypadków stosowania zniesławiającego języka, w tym określenia "polskie obozy śmierci". Te fałszywe stwierdzenia nie mogą być akceptowane. Nie obronimy prawdy, jeśli nie będziemy walczyć z kłamstwem – czytamy.

O liście kongresmenów do prezydenta RP pisaliśmy już wcześniej:

Zobacz także

RadioZET.pl/Gazeta.pl/PAP/strz