Zamknij

Dlaczego doszło do tragedii w Szczyrku? Jest oświadczenie firmy budowlanej

05.12.2019 17:01

Wybuch w Szczyrku doprowadził do śmierci ośmiorga mieszkańców trzykondygnacyjnego budynku. Pojawia się pytanie: dlaczego doszło do eksplozji i kto zawinił. W sprawie oświadczenie wydał zarząd firmy AQUA SYSTEM z Bielska-Białej, która wykonywała prace budowlane w miejscu katastrofy.

Szczyrk
fot. PAP/Andrzej Grygiel

Wybuch w Szczyrku to największa tragedia w historii kurortu. W czwartek wydobyto ciała czworga dorosłych i czworga dzieci, którzy mieszkali w kompletnie zawalonym w środę wieczorem budynku przy Leszczynowej 6.  

Zobacz także

Szczegółowe okoliczności są wciąż ustalane, choć mówi się, że przyczyną wybuchu gazu było przewiercenie rury z gazem. Potwierdziła to też Polska Spółka Gazownictwa w oficjalnym komunikacie. „Najbardziej prawdopodobną przyczyną katastrofy w Szczyrku w środę wieczorem było uszkodzenie gazociągu średniego ciśnienia podczas robót wykonywanych przez firmę AQUA System. Roboty budowlane nie dotyczyły systemu gazowniczego, ani nie były wykonywane na zlecenie spółki gazownictwa. Nie były także nadzorowane przez specjalistów gazownictwa” – czytamy w komunikacie PSG.

W czwartek po południu do sprawy odniosła się firma AQUA System.

Informujemy, że firma AQUA System, będąca właścicielem urządzenia do wykonywania przewiertów sterowanych, została wynajęta do usługi polegającej na wykonaniu przewiertu.

Wszelkie czynności związane z wymaganymi udogodnieniami, tzn. lokalizacją podziemnego uzbrojenia, dokumentacją projektową zadania, a także nadzorem bezpośrednim właścicieli uzbrojenia podziemnego, należały do obowiązków generalnego wykonawcy robót.

Niełatwe warunki geologiczne, istniejące podziemne uzbrojenie terenu, gęsta zabudowa, a także skomplikowana technologia prowadzenia prac metodami bezwykopowymi w tym wypadku mogły przyczynić się do zaistniałego zdarzenia

- czytamy w oświadczeniu przesłanym redakcji RadioZET.pl. Jak podkreślił zarząd firmy w komunikacie, na tym etapie jest jeszcze za wcześnie, by wskazać bezpośrednią przyczynę tragedii. Zapewniono jednocześnie, że firma współpracuje ze służbami.

Oświadczenie firmy AQUA SYSTEM z Bielska-Białej ws. tragedii w Szczyrku

Oświadczenie firmy AQUA SYSTEM z Bielska-Białej ws. tragedii w Szczyrku

‧ fot. materiały prasowe

Wybuch w Szczyrku. To była potężna eksplozja

Jak relacjonował jeden z mieszkańców kurortu, w środę wieczorem usłyszał potężną eksplozję. "Myślałem, że piec mi wybuchł. Poleciałem na dół do kotłowni i patrzę – wszystko w porządku. Za chwilę już straż, alarm" - opowiadał.

Do wybuchu gazu doszło w środę o godzinie 18.26 w domu przy ulicy Leszczynowej 6. Po eksplozji trzykondygnacyjny dom całkowicie się zawalił. Pod gruzami znalazło się osiem osób. W akcji poszukiwawczej brało udział około 100 strażaków. Akcja od początku była utrudniona przez niesprzyjające warunki atmosferyczne i duże zadymienie.

Komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach nadbrygadier Jacek Kleszczewski już w środę wieczorem przekazał, że siła eksplozji była tak ogromna, że uszkodzone zostały również trzy okoliczne budynki. 

Zobacz także

RadioZET.pl