Szczyt B9 w Warszawie. Przywódcy 9 państw Europy Środkowo-Wschodniej przyjęli wspólną deklarację

Redakcja
08.06.2018 14:02
Duda
fot. PAP

„Podejście NATO do Rosji oparte na postawie odstraszania i obrony oraz otwarciu na dialog polityczny, zgodnie z decyzją szczytu Sojuszu w Warszawie, pozostaje naszą polityką” – głosi wspólna deklaracja, którą przywódcy Bukareszteńskiej Dziewiątki przyjęli w piątek w Warszawie.

W piątek w Warszawie spotkali się przywódcy dziewięciu państw wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego. W trakcie obrad, w których uczestniczyli prezydenci Polski, Rumunii, Litwy, Łotwy, Estonii, Słowacji, Węgier, Bułgarii oraz przewodniczący parlamentu Czech, przyjęta została wspólna deklaracja.

Czy możliwy jest dialog z Rosją?

„Podejście NATO do Rosji oparte na wzmocnionej postawie odstraszania i obrony oraz otwarciu na dialog polityczny, zgodnie z decyzją podjętą na szczycie w Warszawie, pozostaje naszą polityką i kieruje naszymi działaniami” – czytamy w dokumencie.

Zobacz także

Jak podkreślono, pożądane wyniki dialogu z Rosją będą osiągnięte wówczas, gdy Rosja ponownie zacznie w pełni przestrzegać prawa międzynarodowego i swoich międzynarodowych zobowiązań, a NATO – „utrzymywać silne mechanizmy odstraszania i obrony”.

Szczyt NATO w Warszawie wzmocni Sojusz?

„Szczyt NATO w 2018 r. powinien jeszcze bardziej wzmocnić jedność Sojuszu oraz –– w duchu zasady 360 stopni –– wypracować kompleksową odpowiedź na współczesne zagrożenia bezpieczeństwa, w tym zagrożenia hybrydowe, w obliczu których stanęli Sojusznicy” – czytamy w deklaracji, którą przywódcy dziewięciu państw wschodniej flanki NATO przyjęli na piątkowym szczycie w Warszawie.

Zobacz także

Jak podkreślono w dokumencie, aby zapewnić spójność wszystkich wysiłków sojuszniczych, należy „oprzeć się na kluczowych decyzjach podjętych na szczytach w Walii i w Warszawie”.

„Z należytą uwagą należy odnieść się do kwestii zapewnienia spójnego i zintegrowanego podejścia do obrony wschodniej flanki, opartego na efektywnej i skupionej na regionach strukturze dowodzenia NATO, wzmocnieniu sił morskich, silnej obronie powietrznej oraz realistycznej strategii wsparcia” – zgodzili się przywódcy.

RadioZET.pl/PAP/MP