Od 22 listopada kontrole na granicy z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą

Redakcja
16.11.2018 13:21
Granica
fot. Kamil Krukiewicz/Reporter

W związku z organizowaną w Polsce Konferencją Klimatyczną COP24 od 22 listopada do 16 grudnia br. zostanie tymczasowo przywrócona kontrola na granicach wewnętrznych Strefy Schengen w naszym kraju, tj. z Czechami, Niemcami, Litwą, Słowacją – poinformowała w piątek rzecznik Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej Joanna Konieczniak.

Dodała, że rozporządzenie w tej sprawie podpisał minister spraw wewnętrznych i administracji. Celem przywrócenia kontroli jest zapewnienie bezpieczeństwa i niezakłóconego przebiegu konferencji COP24, która odbędzie się w Katowicach.

– Tymczasowe kontrole na granicach prowadzone będą w oparciu o patrole Straży Granicznej wykorzystujące mobilne terminale oraz tzw. schengenbusy, tj. specjalistyczne pojazdy z dostępem m.in. do baz danych. Kontrole prowadzone będą wyrywkowo w oparciu o analizę ryzyka – wyjaśniła Konieczniak.

Zobacz także

Dodała, że kontrole będą doraźne, co oznacza, że w rejonie granicy nie będą prowadzone w stałych miejscach i o stałych porach. Natomiast na autostradach będą realizowane na zasadzie typowania pojazdów i kierowania ich do punktów kontrolnych na tzw. MOP-ach (Miejscach Obsługi Podróżnych).

W okresie obowiązywania kontroli podróżni przekraczający granice Polski muszą posiadać przy sobie dokumenty potwierdzające tożsamość i obywatelstwo – np. dowód osobisty lub paszport. Z kolei obywatele państw trzecich, tak jak dotychczas, muszą mieć przy sobie dokumenty uprawniające do przekraczania granicy (paszport) oraz potwierdzające prawo pobytu, np. wizy.

Zobacz także

Rzecznik przekazała, że będzie to czwarty przypadek przywrócenia tymczasowej kontroli granicznej w naszym kraju. Po raz pierwszy miało to miejsce w 2012 roku z uwagi na EURO 2012, potem w 2013 r. w związku z Konferencją Klimatyczną i w 2016 r. z uwagi na szczyt NATO w Warszawie i Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

RadioZET.pl/PAP/MP