Zamknij

Celebryci podczas szczytu klimatycznego. Bono i Di Caprio w Katowicach?

Redakcja
26.11.2018 19:57
Szczyt klimatyczny COP24. Bono i Leonardo Di Caprio w Katowicach
fot. Web Summit/CC BY 2.0/Flickr, State Department photo/ Public Domain

Szefowie państw, naukowcy i gwiazdy Hollywood mają wziąć udział podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach. Wśród nich między innymi prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz wokalista grupy U2 Bono.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Blisko dwutygodniowy szczyt COP24 odbędzie się w Katowicach w dniach 2-14 grudnia. Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu odbywa się co roku i podejmuje najważniejsze kwestie związane ze wzrostem temperatury Ziemi oraz konsekwencji z tym związanych.

Jak podał "Dziennik Zachodni", lista specjalnych gości COP24 jest trzymana w ścisłej tajemnicy. Jednak na kilka dni przed rozpoczęciem szczytu pojawiły się pierwsze informacje o VIP-ach, którzy spodziewani są w grudniu w stolicy Górnego Śląska.

Zobacz także

Wśród nich nie brakuje polityków - kanclerz Niemiec Angeli Merkel, prezydenta Francji Emmanuela Macrona, prezydenta Bangladeszu Abdula Hamida i prezydent Malediwów Ibrahim Mohamed Solih. Swoją wizytę zapowiedziała także delegacja z Egiptu, na czele której może stanąć prezydent tego kraju Abd al-Fattah as-Sisi.

W szczycie klimatycznym wezmą udział nie tylko politycy. Swoją obecność w Katowicach zapowiedział sir David Attenborough - brytyjski biolog i znany na całym świecie popularyzator nauk przyrodniczych i autor filmów dokumentalnych.

Według "Dziennika Zachodniego" na liście gości COP24 znajduje się również Bono - lider grupy rockowej U2 oraz hollywoodzki aktor Leonardo Di Caprio. Obydwoje mocno angażują się w działalność charytatywną oraz na rzecz zatrzymania zmian klimatycznych.

Zobacz także

Miejscem szczytu będzie kompleks Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach i przylegającej hali Spodek – wraz z okolicznym wydzielonym terenem tzw. Strefy Kultury, na którym zbudowano obiekty tymczasowe.

Wcześniej - już od 26 listopada - będzie odbywać się szereg tzw. posiedzeń przedsesyjnych. Miasto spodziewa się, że w szczycie może uczestniczyć ok. 30 tys. osób.

Od 26 listopada na Śląsku i w Krakowie obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia terrorystycznego. Ostrzeżenie zostało wprowadzone w związku z COP24. Również na czas trwania szczytu klimatycznego w Katowicach przewrócono kontrole graniczne w strefie Schengen.

Zobacz także

RadioZET.pl/Dziennik Zachodni/PTD