Zamknij

W pociągu PKP Intercity zabrakło wagonu dla prezydenta Austrii

Redakcja
03.12.2018 19:19

Prezydent Austrii Alexander Van der Bellen postanowił przyjechać na szczyt klimatyczny do Katowic pociągiem, aby w ten sposób zwrócić uwagę na problem zmian klimatycznych. Jednak na dworcu w Wiedniu spotkała go niemiła niespodzianka. W pociągu PKP Intercity zabrakło zarezerwowanego wagonu i polityk był zmuszony pojechać do Polski drugą klasą. 

Szczyt klimatyczny COP24. W pociągu PKP Intercity zabrakło wagonu dla prezydenta Austrii
fot. Laski Diffusion/Laski Diffusion/East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Austriacki prezydent był gościem pierwszego dnia obrad szczytu klimatycznego w Katowicach. 

"Jesteśmy teraz na dworcu w Wiedniu, skąd udamy się do Katowic na szczyt klimatyczny. Dzięki temu, że cała nasza delegacja jedzie tam pociągiem, nie wytworzymy 3,3 ton dwutlenku węgla" - powiedział na wiedeńskim dworcu Alexander Van der Bellen na nagraniu opublikowanym na Facebooku.

Zobacz także

Polityk wraz ze swoimi współpracownikami i dziennikarzami miał pojechać zarezerwowanym wagonem. Gdy na stacji kolejowej w Wiedniu podjechał pociąg PKP Intercity do Katowic okazało się, że dodatkowego miejsca dla prezydenta Austrii zabrakło. Dlatego Van der Bellen pojechał do Polski wagonem drugiej klasy, a z dziennikarzami rozmawiał w wagonie restauracyjnym. 

Zobacz także

Według Agnieszki Serbeńskiej, rzeczniczki prasowej PKP Intercity, zarówno polski, jak i austriacki przewoźnik - ÖBB-Personenverkehr AG - nie miał informacji o poniedziałkowej podróży prezydenta do Katowic.

Dodała, że jeden z wagonów został wycofany z powodu usterki.

- Problem wagonu pierwszej klasy, który został wyłączony w wyniku usterki oraz brak możliwości zastąpienia go innym, został rozwiązany poprzez przelokowanie pasażerów, w tym również prezydenta i towarzyszących mu osób oraz dziennikarzy - wskazała Serbeńska, w wypowiedzi dla portalu Polsatnews.pl.

PKP Intercity ma już informację o powrocie delegacji austriackiej do ojczyzny i są przygotowywane szczegóły przejazdu prezydenta Van der Bellena do Wiednia. 

Do 14 grudnia w Katowicach potrwają obrady 24. Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. Udział w niej bierze ok. 30 tys. delegatów z około 200 krajów świata.

Zobacz także

RadioZET.pl/Polsatnews.pl/PTD