Szczyt klimatyczny w Katowicach. „Polska jest gotowa do wzięcia części odpowiedzialności” [WIDEO]

Redakcja
03.12.2018 11:48
Szczyt klimatyczny w Katowicach. „Polska jest gotowa do wzięcia części odpowiedzialności” [WIDEO]
fot. PAP/Andrzej Grygiel

– Polska jest dziś gotowa do wzięcia swojej części odpowiedzialności za międzynarodowe bezpieczeństwo, także w wymiarze polityki klimatycznej – oświadczył w poniedziałek prezydent Andrzej Duda podczas oficjalnego otwarcia szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że COP24 odbywa się w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zobacz także

– Organizacja szczytu klimatycznego to dowód, że tak jak odrodzona Polska 100 lat temu, tak dziś nasz kraj aktywnie działa na rzecz pokojowej współpracy pomiędzy państwami, opartej na zasadach: przestrzegania prawa międzynarodowego, równości, solidarności i wzajemnego szacunku – podkreślił prezydent.

„Polska jest gotowa do wzięcia części odpowiedzialności”

– Podobnie jak 100 lat temu Polska jest dziś gotowa do wzięcia swojej części odpowiedzialności za międzynarodowe bezpieczeństwo – oświadczył. „Tym razem także w wymiarze polityki klimatycznej” – dodał prezydent.

Zobacz także

Andrzej Duda zapewnił też, że nasz kraj jest gotowy wspomóc zaplanowane na najbliższe dwa tygodnie – podczas szczytu – negocjacje „o kluczowym znaczeniu dla przyszłości naszej i przyszłych pokoleń”.

„Nie sposób określić, w jak trudnej sytuacji znaleźliśmy się obecnie”

– Mamy naprawdę poważny problem, jeśli chodzi o zmiany klimatyczne; nadal nie robimy wystarczająco dużo ani nie działamy wystarczająco szybko, aby je zatrzymać – ocenił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas oficjalnego otwarcia szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach.

Guterres przekonywał w poniedziałek w swoim wystąpieniu, że COP24 jest najważniejszym tego typu spotkaniem, odkąd podpisano Porozumienie Paryskie.

Zobacz także

– Nie sposób określić, w jak trudnej sytuacji znaleźliśmy się obecnie [...]. Mamy naprawdę poważny problem, jeśli chodzi o zmiany klimatyczne – ocenił Guterres.

Sekretarz generalny ONZ wskazał, że dla wielu regionów i krajów zmiany klimatyczne już teraz są „kwestią życia i śmierci”.

– Patrząc na obecne zmiany klimatyczne, które czasami przyczyniają się do dramatów ludzkich na świecie, nadal nie robimy wystarczająco dużo, ani nie działamy wystarczająco szybko, aby zatrzymać zmiany klimatyczne, które niestety nie będą już do odwrócenia – mówił.

Zobacz także

Zdaniem Guterresa państwa nie są w stanie wykorzystać swojego potencjału gospodarczego i finansowego, aby działać przeciwko zmianom klimatu.

Przekonywał, że obecna sytuacja klimatyczna wymaga m.in. o wiele „silniejszej odpowiedzi”, realizacji Porozumienia Paryskiego, wspólnej odpowiedzialności i skonsolidowanych wysiłków oraz „przejścia na właściwą drogę”, która pozwoli „zmienić nasz świat na lepsze”.

RadioZET/PAP/JZ