Nowe otwarcie w polityce zagranicznej. Co zaproponuje szef MSZ?

Redakcja
16.01.2018 07:46
Czaputowicz
fot. Kuba Atys/Agencja Gazeta

Zaczyna się nowa ofensywa dyplomatyczna - rząd ma się we wtorek zapoznać z założeniami polityki zagranicznej na ten rok przygotowanymi przez MSZ. Przedstawi go nowy szef polskiej dyplomacji, Jacek Czaputowicz.

Rząd będzie chciał poprawiać swoje stosunki z innymi krajami, a także z Unią Europejską - był to jeden z powodów, dla których w ogóle PiS wymienił premiera i szefa MSZ. Pierwsza podróż zagraniczna nowego ministra wskazuje, że gabinet Mateusza Morawieckiego będzie się skupiał na trudnych dotąd relacjach z UE.

Zobacz także

Jacek Czaputowicz przebywał w poniedziałek w Bułgarii - w kraju, który obejmuje półroczne przewodnictwo we wspólnocie i który będzie miał wpływ na procedury związane z wdrażaniem wobec Polski artykułu 7. traktatu o Unii Europejskiej.

Można sądzić, że uwydatni się rola prezydenta, któremu - jak się mówi - przypadnie polityka trans-oceaniczna, czyli relacje ze Stanami Zjednoczonymi i ONZ. Przypomnijmy, że już w czwartek Andrzej Duda leci do Nowego Jorku, by zainaugurować niestałe członkostwo Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Z kolei minister Czaputowicz w środę spotyka się w z Sigmarem Gabrielem, szefem dyplomacji Niemiec.

Zobacz także

RadioZET.pl/MSo/MP