Zamknij

PiS jednak ustępuje Komisji Europejskiej. Szef MSZ tłumaczy

Redakcja
23.03.2018 10:50
PiS jednak ustępuje Komisji Europejskiej. Szef MSZ tłumaczy
fot. PAP

Projekty PiS dot. zmian w ustawie o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym oraz Trybunale Konstytucyjnym są wyjściem naprzeciw oczekiwaniom Komisji Europejskiej; rząd poszukuje i chce kompromisu z KE — nie jesteśmy zamknięci na argumenty — oświadczył w piątek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

W czwartek poseł PiS Marek Ast przedstawił w Sejmie założenia projektu nowelizacji ustaw o ustroju sądów powszechnych oraz o Sądzie Najwyższym. Projekt PiS przewiduje m.in., że minister sprawiedliwości nie będzie mógł podjąć decyzji o odwołaniu prezesa lub wiceprezesa sądu bez opinii kolegium sądu oraz Krajowej Rady Sądownictwa. W projekcie PiS zaproponowano też zrównanie wieku przechodzenia w stan spoczynku sędziów dla kobiet i mężczyzn do 65 lat.

Po południu złożony został również projekt PiS nowelizacji przepisów ustaw o organizacji Trybunału Konstytucyjnego i statusu jego sędziów. Projekt przewiduje opublikowanie trzech dotychczas niepublikowanych orzeczeń wydanych z naruszeniem prawa przez TK.

Zobacz także

Czaputowicz powiedział w radiowej Jedynce, że propozycje PiS są „wyjściem naprzeciw oczekiwaniom” Komisji Europejskiej. Jak wskazał, KE chciałaby opublikowania trzech orzeczeń, a także „pewnych zmian”, które właśnie PiS zainicjował. — Jest to wyjście naprzeciw oczekiwaniom (KE-PAP), jak najbardziej — zaznaczył szef MSZ.

Exposé Jacka Czaputowicza

Minister spraw zagranicznych przekonywał, że rząd „poszukuje kompromisu” z KE. — To są zmiany ważne. Chcemy tego kompromisu. To nie jest tak, że jesteśmy zamknięci na argumenty. Tutaj i państwa członkowskie i Komisja Europejska oczekują elastycznego podejścia — myślę, że [...] otwarcie jest — wskazał Czaputowicz.

Zobacz także

Szef MSZ oświadczył też, że „na pewno” obie strony — Polska i KE — „poszukują kompromisu”.

RadioZET.pl/PAP/KM