Zamknij

Niemcy o wizycie Trumpa w Polsce: Tylko przyklasnąć. Europa to nie tylko Francja i Niemcy

Redakcja
30.06.2017 18:50
Niemcy o wizycie Trumpa w Polsce: Tylko przyklasnąć. Europa to nie tylko Francja i Niemcy
fot. PAP/EPA

- Wizyta w demokratycznym kraju jest czymś, czemu mogę tylko przyklasnąć - powiedział niemiecki minister spraw zagranicznych Sigmar Gabriel, proszony o ocenę przyjazdu prezydenta USA Donalda Trumpa do Warszawy w przeddzień szczytu G20 w Hamburgu.

- Życzyłbym sobie co prawda, żeby (Trump) najpierw pojechał do Polski, a dopiero potem do Arabii Saudyjskiej - zauważył minister na spotkaniu z zagranicznymi dziennikarzami akredytowanymi w Berlinie. Gabriel wyraził nadzieję, że uczestnicy spotkania w stolicy Polski uzmysłowią Trumpowi, iż "mamy wspólną Europę". - Europa nie składa się tylko z Niemiec, ani też z Niemiec i Francji - zaznaczył.

Zobacz także

Jak podkreślił, Unia Europejska jest grupą składającą się "z większych krajów, kilku średnich i wielu małych". - Europa jest wtedy w dobrej kondycji, gdy nawzajem się respektując, traktujemy się jak równi (partnerzy) i nie pozwalamy się podzielić - kontynuował szef niemieckiej dyplomacji. Zastrzegł, że nie może przewidzieć wyniku rozmów w Warszawie, powtórzył jednak, że to dobrze, iż Trump odwiedza kraje europejskie. - Mogę temu tylko przyklasnąć - przyznał.

Zobacz także

Gabriel zaznaczył, że wszystkie kraje UE, także Niemcy, powinny prowadzić spójną politykę zagraniczną. - Niemcy nie powinny forsować pomysłów, które irytują ich sąsiadów. W Europie Wschodniej jest to pomysł (Europy) różnych prędkości, w Europie Południowej finansowa ortodoksja - mówił. Gabriel powołał się na opinię zmarłego niedawno byłego kanclerza Helmuta Kohla, że zadaniem Niemiec jako silnego kraju w centrum kontynentu jest bycie "mediatorem". Pytany o postępowanie wdrożone przez Komisję Europejską przeciwko Polsce Gabriel powtórzył opinię prezydenta Francji Emmanuela Macrona, że "Europa nie jest supermarketem".

RadioZET.pl/pap/maal