Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Szef MSZ: Tusk nie został oficjalnie zgłoszony, nie powinien być brany pod uwagę

06.03.2017 19:37
xxx wiadomosci

Donald Tusk nie powinien być brany pod uwagę jako kandydat na przewodniczącego Rady Europejskiej, bo nie został zgłoszony przez żadne z państw UE - mówił minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Waszykowski fot. East News

Po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej Waszczykowski powiedział, że poinformował pozostałych szefów dyplomacji, iż oficjalnym kandydatem polskiego rządu na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej jest Jacek Saryusz-Wolski.

- Podkreśliłem, że jest to jedyny polski oficjalny przedstawiciel kandydujący na to stanowisko. Ministrowie przyjęli to do wiadomości - oznajmił Waszczykowski dziennikarzom. Decyzję mają podjąć przywódcy państw unijnych, którzy spotykają się w czwartek i piątek w Brukseli.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Według szefa polskiej dyplomacji, minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijarto miał ocenić, że to "stanowisko państwa członkowskiego przesądza, kto jest oficjalnym kandydatem i kogo należy poprzeć" przy wyborze szefa Rady Europejskiej. - Dla Węgrów wytyczną w głosowaniu jest stanowisko państwa narodowego - dodał Waszczykowski.

Jak sprecyzował, jeśli Donald Tusk, starający się o przedłużenie kadencji na stanowisku szefa RE, "nie jest nominowany przez żadne państwo członkowskie, nie powinien być brany pod uwagę".

RadioZET.pl/PAP/MP

Oceń