Zamknij

Szef PKW złoży dymisję? "Jeśli nie uda się przekonać posłów, to będziemy musieli rozważyć..."

Redakcja
28.11.2017 22:05
Hermeliński
fot. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta

W przypadku zmian w Kodeksie wyborczym będziemy musieli rozważyć nasze odejście, może ktoś inny na naszym miejscu lepiej to przeprowadzi - powiedział we wtorek w programie "Czarno na białym" w TVN 24 przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński.

Zdaniem szefa PKW zmiany w Kodeksie wyborczym - proponowane przez PiS - "wprowadzą zamęt" i "upolitycznią system wyborczy".

Hermeliński przyznał, że jeśli nie uda mu się przekonać posłów do swoich racji, to wówczas rozważy odejście z PKW. - Będziemy musieli chyba poważnie rozważyć nasze odejście, może ktoś inny na naszym miejscu będzie lepszy i lepiej to przeprowadzi - stwierdził. Pytany, czy będzie to oznaczało dymisję, odparł: "Wtedy tak, zawsze można złożyć rezygnację, nie ma obowiązku bycia członkiem PKW".

Zobacz także

Komisja nadzwyczajna nie zgodziła się we wtorek na wnioski opozycji o odrzucenie projektu PiS zmian w Kodeksie wyborczym ani na odroczenie prac komisji. Nie przyjęła też wniosku o wysłuchanie publiczne ws. projektu. Krytyczną opinię o propozycji przedstawiły: KBW oraz Związek Miast Polskich.

Co zakłada projekt?

Projekt PiS wprowadza zmiany w Kodeksie wyborczym oraz trzech ustawach regulujących funkcjonowanie samorządów: gminnego, powiatowego i wojewódzkiego.

Zmiany w Kodeksie wyborczym obejmują m.in. wprowadzenie dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do rad gmin, a także powołanie komisarzy wyborczych wojewódzkich i powiatowych.

Zobacz także

Komisarze wojewódzcy dokonać mają w terminie 3 miesięcy od wejścia ustawy w życie podziału gminy, powiatu, województwa na okręgi wyborcze w wyborach do rady gminy, rady powiatu, sejmiku województwa (obecnie podziału takiego dokonują władze samorządowe). Projekt zakłada też zmianę sposobu ustalania składu PKW po wyborach parlamentarnych w 2019 r.

RadioZET.pl