Szef PSL o pomysłach PiS-u: partia rządzi, partia sądzi

Redakcja
22.11.2017 22:31
Szef PSL o pomysłach PiS-u: partia rządzi, partia sądzi
fot. PAP

Rozwiązania zawarte w prezydenckim projekcie ustawy o Sądzie Najwyższym oznaczają "więcej obozu władzy w wymiarze sprawiedliwości" i są napisane według zasady: "partia rządzi, partia sądzi" – mówił prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz podczas środowej debaty w Sejmie.

Zagłosuj

Śledzisz debatę o SN i KRS?

Liczba głosów:

Lider Stronnictwa zapowiedział, że jego klub nie poprze prezydenckiego projektu. – Gdy pan prezydent wetował ustawy (o SN i KRS – red.) w lipcu tego roku, wszyscy, wraz z milionami obywateli, biliśmy mu brawo. Miał szansę zaprezentować ustawy, które w autentyczny sposób zmienią wymiar sprawiedliwości - ten, który jest najbliżej naszych rodaków: sądy rejonowe, okręgowe, czy apelacyjne. Niestety ta zmiana zaprezentowana dzisiaj nie spełnia tych oczekiwań – twierdzi Kosiniak-Kamysz.

Kosiniak-Kamysz zarzucił autorom projektu dyskryminację ze względu na wiek a także chęć przeprowadzenia czystki politycznej w SN. Przekonywał, że Sąd Najwyższy jest obecnie "najbardziej zdekomunizowanym sądem w Polsce". – Na ponad 80 sędziów orzekających dzisiaj w Sądzie Najwyższym, tylko jeden orzekał tam w czasach PRL. 40 proc. w ogóle nie orzekało w PRL. Kogo wy chcecie dekomunizować? – pytał polityk PSL.

RadioZET.pl/PAP/strz