Marcin Horała w Radiu ZET: decyzja o przesłuchaniu Tuska w ciągu trzech miesięcy

Redakcja
11.12.2018 10:26
Marcin Horała w Radiu ZET: decyzja o przesłuchaniu Tuska w ciągu trzech miesięcy
fot. J. BIELECKI/East News

Komisja śledcza do spraw VAT przesłucha Donalda Tuska? „Warto byłoby spytać Donalda Tuska, czy pisma informujące przed oszustwami podatkowymi i prośbami o pomoc nie były zignorowane” – mówił we wtorek Gość Radia ZET Marcin Horała, szef komisji z PiS.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Szef sejmowej komisji śledczej ds. VAT uważa, że były premier Donald Tusk może być ważnym świadkiem. Wtorkowy Gość Radia ZET przypomniał, że bliski współpracownik Tuska Paweł Graś „nagrany w 2013 roku, popisuje się bardzo gruntowną wiedzą na temat tego, jak wygląda mechanizm wyłudzeń podatkowych”.

Marcin Horała w rozmowie z Beatą Lubecką mówił także o Sławomirze Nowaku, ówczesnym szefie gabinetu politycznego premiera, który jego zdaniem „odgrywa dużą rolę i warto wiedzieć, czy za jego zgodą i upoważnieniem, czy za jego plecami”.

Pytany przez Beatę Lubecką, czy nie boi się, że przesłuchanie byłego premiera skończy się powtórką przesłuchania przed komisją ds. Amber Gold, czyli rozstawieniem posłów po kątach, Gość Radia ZET odpowiada:

– Pan Donald Tusk jest sprawnym manipulatorem, bardzo dobrym technologiem politycznym. Uważam, że tę swoją sprawność używa do bardzo złych spraw.

Zdaniem Marcina Horały na pewno dojdzie do ponownego przesłuchania ministra Rostowskiego, bo „wiele wątków, wiele pytań jeszcze nie padło”.

Zobacz także

Były minister finansów w rządzie PO-PSL w poniedziałek był przesłuchiwany przez komisję ponad 9 godzin.

– On próbował wchodzić w taką rolę profesora, który tu wyjaśni, wyłoży. Treść tych wykładów była taka lekko kompromitująca dla wykładającego, ale ja też przyjąłem taką taktykę, że trzeba dać mówić. Świadek, który dużo mówi pod przysięgą, to jest skarb dla przesłuchującego – mówił polityk PiS Beacie Lubeckiej.

Jak dodał, „Rostowski pożałował 40 mln zł, a nawet 20, jak mówił prokurator Seremet, na działalność ekspertów gospodarczych, żeby prokuratura miała narzędzia do ścigania przestępstw gospodarczych, to jedna karuzela potrafi tyle wyłudzić. Jedna grupa przestępcza wyłudza więcej, niż prokuraturze by wystarczyło, żeby skutecznie ścigać to przestępstwo”.

– Jacek Rostowski uważa, że gospodarka się rozwija, wpływy same z siebie rosną, gospodarka się zwija, wpływy same z siebie maleją. Tylko że w Europie w latach 2007-2015 było 20 państw, które nas wyprzedziły w ściągalności podatku VAT i w każdym z nich koniunktura była akurat gorsza niż w Polsce – podsumował Marcin Horała.

RadioZET.pl/JŚ