"GW": Dyrektorka Białowieskiego Parku Narodowego odwołana. Przez konflikt z Szyszką

Redakcja
15.11.2017 18:01
Żubr
fot. Wikimedia.Commons

Olimpia Pabian nie jest już dyrektorką Białowieskiego Parku Narodowego - informuje "Gazeta Wyborcza". Według doniesień medialnych, powodem tej decyzji, podjętej przez ministra Szyszkę, ma być niezgoda dotychczasowej dyrektorki na komercyjny odstrzał żubrów.

Informację tę jako pierwsza podała białostocka "Gazeta Wyborcza", potwierdza ją także portal OKO.Press. Sama Olimpia Pabian była nieuchwytna. Dziennikarzom "GW" udało się na chwilę skontaktować z rzecznikiem Ministerstwa Środowiska Aleksandrem Brzózką, ale wskutek utraty zasięgu, połączenie telefoniczne dobiegło końca.

Według nieoficjalnych doniesień, Pabian, piastująca swój urząd od maja ubiegłego roku (zastąpiła wówczas odwołanego jeszcze w listopadzie 2015 r. Mirosława Stepaniuka) nie zgadzała się z planowanym przez resort oraz Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska odstrzałem żubrów.

Ekolodzy apelują, że decyzja ta, pod pretekstem odstrzału chorych i agresywnych sztuk, pozwoli również na odstrzeliwanie zwierząt przez myśliwych. Według informacji "GW", w najbliższych miesiącach proceder ten ma dotknąć kilkadziesiąt żubrów.

RadioZET.pl/bialystok.wyborcza.pl/MP