Zamknij

Szkoły zamknięte do końca 2021 roku? Powrót do szkół znów opóźniony

14.04.2021 13:31
Szkoła
fot. Piotr Molecki/East News

Szkoły pozostaną zamknięte do końca 2021 roku? Sytuacja epidemiczna w Polsce wciąż nie pozwala na podjęcie decyzji w sprawie powrotu uczniów do nauki stacjonarnej. Rząd zdecydował się jedynie na otwarcie przedszkoli i żłobków. 

Czy  szkoły mogą pozostać zamknięte do końca 2021 roku? Nowa decyzja rządu dotycząca obostrzeń epidemicznych w edukacji dotyczy wyłącznie ponownego otwarcia przedszkoli i żłobków. Minister zdrowia przekazał, że najmłodsze dzieci wrócą do placówek od poniedziałku 19 kwietnia. Oznacza to, że  powrót do szkół kolejny raz został opóźniony. 

Szef resortu zdrowia wyjaśnił, że "głównym kryterium decyzyjnym - jeżeli chodzi o podejmowanie decyzji dotyczących  obostrzeń - jest kwestia obłożenia łóżek i respiratorów". - W tej chwili to obłożenie jest na średnim poziomie rzędu 75 proc., przy czym warto zwrócić uwagę, że przy respiratorach te wskaźniki są nieco wyższe - wskazał.

Szkoły zamknięte do końca roku 2021? Powrót do szkół znów opóźniony

Uczniowie na wielu forach internetowych zastanawiają się, czy w tym roku uda się im się wrócić do nauki stacjonarnej i spotkać w szkole swoich rówieśników. Plan powrotu dzieci do szkół w obecnym roku szkolnym jest rozważany od kilkunastu tygodni. Minister edukacji i nauki wieloktornie podkreślał, że stopniowy powrót do szkół jest możliwy w kwietniu, jeśli wszyscy będą przestrzegać obostrzeń i uda się powstrzymać rozwój epidemii. Trzecia fala pandemii koronawirusa zbiera jednak śmiertelne żniwo. Dane resortu zdrowia dotyczące liczby zgonów i zajętości łóżek covidowych oraz respiratorów są każdego dnia tragiczne. 

Nauka zdalna w szkołach została przedłużona do 25 kwietnia. Uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych, którzy w styczniu wrócili do nauki stacjonarnej w szkołach, od 22 marca znów uczą się zdalnie. Uczniowie z klas 4-8 szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych pozostają w domach od 26 października 2020 roku. 

Czy wrócimy do szkoły w 2021 roku? ''Nowy rok szkolny powinien rozpocząć się normalnie'' 

Przemysław Czarnek pytany o to, kiedy klasy 1-3 oraz 4-8 wracają do szkoły, odniósł się do wypowiedzi ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, który stwierdził, że nowy rok szkolny powinien rozpocząć się normalnie od września.

- My jesteśmy nawet chyba nie w połowie drugiego semestru obecnego roku szkolnego. Ja nie chcę czekać do 1 września. Chcę najszybciej jak to będzie możliwe spowodować, by uczniowie wszyscy wrócili do nauki stacjonarnej. Oczywiście, że jest to uzależnione w szczególności od wydolności systemu ochrony zdrowia - powiedział minister edukacji i nauki. 

Jeśli powrót do szkół nastąpi jeszcze w tym roku szkolnym, jako pierwsi do nauki stacjonarnej powrócą prawdopodobnie uczniowie klas 1-3. Niewykluczone, że w przypadku poprawy sytuacji epidemicznej w Polsce, najpóźniej w maju i czerwcu - w co najmniej trybie hybrydowym - do szkoły mogłyby wrócić klasy 4-8. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP