Zamknij

Szokujące fakty ws. wypadku autokaru w Chorwacji. "Sprawa trafiła do organów ścigania"

11.08.2022 16:05
wypadek w Chorwacji
fot. Zeljko Lukunic/PIXSELL/Press Association/East News

Biuro podróży U Brata Józefa, które zorganizowało tragiczną w skutkach wycieczkę do Medziugorie, działało bez wpisu do rejestru organizatorów turystyki. Mazowiecki urząd marszałkowski skierował sprawę do organów ścigania.

Biuro podróży U Brata Józefa zorganizowało pielgrzymkę do Medziugorie. Podczas podróży na autostradzie A4 w Chorwacji doszło do tragicznego wypadku autobusu. Zginęło 12 osób, a 32 zostały ranne. Teraz urząd marszałkowski województwa mazowieckiego ustalił, że firma działała bez wymaganego prawnie wpisu do rejestru organizatorów turystyki.

– Oznacza to, że klienci biura nie są objęci gwarancją ubezpieczeniową, jaka przysługuje turystom korzystającym z usług zarejestrowanych biur podróży. Urząd marszałkowski skierował sprawę do organów ścigania – przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii marszałka woj. mazowieckiego.

Wypadek w Chorwacji. Biuro organizujące pielgrzymkę nie było zgłoszone do rejestru

W komunikacie przekazanym PAP służby prasowe wyjaśniły, że "zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby biuro podróży mogło rozpocząć działalność organizatora turystyki, musi uzyskać wpis do Rejestru Organizatorów Turystyki i Przedsiębiorców Ułatwiających Nabywanie Powiązanych Usług Turystycznych poprzez złożenie wniosku do marszałka województwa właściwego ze względu na siedzibę przedsiębiorcy".

Firma musi także posiadać zabezpieczenie finansowe na wypadek niewypłacalności. Mowa o gwarancji ubezpieczeniowej. Daje to klientom biur podróży pewność, że w przypadku niewypłacalności biura podróży mogą liczyć na bezpieczny powrót do kraju, kontynuację pobytu oraz zwrot kosztów.

biuro prasowe kancelarii marszałka woj. mazowieckiego

Po doniesieniach medialnych dotyczących tragicznego wypadku urząd marszałkowski sprawdził, jaki rodzaj działalności gospodarczej prowadzi firma U Brata Józefa i czy jest wpisana do Rejestru Organizatorów Turystyki i Przedsiębiorców Ułatwiających Nabywanie Powiązanych Usług Turystycznych Województwa Mazowieckiego.  Jak wynika z ustaleń, podmiot ten nie został jednak zgłoszony do rejestru. Tymczasem z informacji zamieszczonych na stronie internetowej firmy wynika, że oferuje ona i organizuje cykliczne imprezy turystyczne.

Zgodnie z przepisami działalność taka podlega regulacjom ustawy o imprezach turystycznych. „Należy pamiętać, że podmiot, który nie widnieje w rejestrze, działa niezgodnie z przepisami prawa oraz nie podlega planowym kontrolom organizatorów turystyki, które dają gwarancję jakości oferowanych usług” – wytłumaczyło biuro prasowe marszałka.

Wskazało, że w polskim prawodawstwie istnieje pewien wyjątek. Dotyczy on jednak wyłącznie organizacji wycieczki, która jest organizowana niezarobkowo, dla ograniczonej grupy osób oraz okazjonalnie, przy czym wszystkie trzy warunki muszą być spełnione jednocześnie. "W przypadku firmy U Brata Józefa nie można mówić o zaistnieniu takiej sytuacji. Biuro ma bowiem na swojej stronie kalendarz wielu zaplanowanych kilkudniowych wyjazdów" – czytamy w komunikacie.

Wobec zaistniałej sytuacji w środę 10 sierpnia urząd marszałkowski skierował sprawę do organów ścigania. Wszczęto także postępowanie administracyjne w sprawie wydania z urzędu decyzji o zakazie wykonywania działalności objętej wpisem do rejestru przez okres 3 lat dla właściciela biura podróży U Brata Józefa.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/PAP

C