Zamknij

Premier na sztabie kryzysowym w Małopolsce: wszystkie służby podjęły działania

Redakcja
23.05.2019 09:17
Premier na sztabie kryzysowym w Małopolsce: wszystkie służby podjęły działania
fot. Wojciech Pscewicz/East News

– Wojewodowie oraz wszystkie służby podjęły działania w związku z trudną sytuacją powodziową – zapewnił w czwartek premier Mateusz Morawiecki przed rozpoczęciem posiedzenia sztabu kryzysowego w Krakowie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W czwartek w Krakowie w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim rozpocznie się posiedzenie sztabu kryzysowego w związku z sytuacją pogodową w Małopolsce, z udziałem premiera, wicepremier Beaty Szydło, szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego i wojewody małopolskiego Piotra Ćwika.

Przed rozpoczęciem posiedzenia Morawiecki opublikował na Twitterze nagranie z ujęciami podtopionych terenów, które odwiedzał w środę. Premier odwiedził m.in. gminę Wadowice Górne. Z kolei w Izbiskach szef rządu pojechał na miejsce, gdzie w środę około południa napór wody przerwał groblę wału na dużym stawie, przez co woda przedostawała się na pola uprawne oraz w pobliże domostw.

Zobacz także

„Za chwilę zaczynamy posiedzenie”

Wojewodowie oraz wszystkie służby podjęły działania w związku z trudną sytuacją powodziową. W Wadowicach Dolnych podmyte zostało kilka budynków, w Suchym Gruncie i w Izbiskach rzeka zalała drogi i podtopiła domy – podkreślił premier we wpisie.

Zobacz także

– Za chwilę zaczynamy posiedzenie sztabu kryzysowego w Krakowie – dodał.

Ze względu na intensywny deszcz, przybory wód i silny wiatr strażacy podjęli od środy do godzin porannych w czwartek 1 890 interwencji, głównie na południu kraju. Najtrudniej w tym czasie sytuacja rysowała się na Podkarpaciu, w Małopolsce i Świętokrzyskiem. Łącznie w środę zalanych zostało ponad tysiąc domów. W 21 miejscach na Podkarpaciu, w Małopolsce oraz na Górnym i Dolnym Śląsku poziom wody przekroczył stany alarmowe. W 86 przypadkach woda przekroczyła stany ostrzegawcze.

Alarmy powodziowe

W czwartek rano najwyższy, trzeci stopień zagrożenia hydrologicznego nadal obowiązuje na Podkarpaciu, w Małopolsce i na Śląsku. Drugi stopień ostrzegawczy Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla pozostałych województw na południu: lubelskiego, świętokrzyskiego, opolskiego i dolnośląskiego.

Zobacz także

W środę strefy intensywniejszych opadów przemieszczały się na zachód. Według prognoz IMGW w czwartek opady powrócą na wschód, m.in. nad Małopolskę, gdzie znów może być niebezpiecznie. Sytuacja pogodowa ma zacząć uspokajać się w piątek.

 

 

RadioZET/PAP