Zamknij

Dramatyczna sytuacja na Półwyspie Helskim. Bałtyk sponiewierał plaże

Redakcja
03.01.2019 13:06

Bardzo duże zniszczenia na Półwyspie Helskim. Trwający od początku stycznia sztorm wyrwał z korzeniami setki drzew i całkowicie zabrał szeroką plażę. Urząd Morski rozpoczął już szacowanie strat.

bałtyk sztorm
fot. HUBERT BIERNDGARSKI/REPORTER

Sztorm na Bałtyku od wtorku daje się we znaki. W czwartek rano wody na Zatoce Gdańskiej obniżyły się ze stanów alarmowych do ostrzegawczych, ale sytuacja wciąż jest niespokojna.

Niebezpieczna aura panuje również na Półwyspie Helskim, gdzie morskie fale praktycznie pochłonęły plaże i przedarły się do lasu. - Żeby ustać tu suchą stopą trzeba wdrapać się na któreś ze wzniesień, bo fale na Bałtyku wciąż są gigantyczne, a część wody przedostaje się nawet za niewielki klif, przez co w środku lasu zrobiło się jezioro. Wszędzie wokół leżą przewrócone i połamane drzewa – relacjonuje z Kuźnicy reporter Radia ZET Maciej Bąk. 

Z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że wiatr na Mierzei Helskiej wiał w środę w porywach do nawet 95 km/h. Silny wiatr ma utrzymać się przez co najmniej trzy kolejne dni.

Zobacz także

RadioZET/IMGW/MBA/MK