Zamknij

Szumowski o wyborach prezydenckich: za 1-2 tygodnie będę mógł wydać rekomendacje

30.03.2020 21:03
Łukasz Szumowski
fot. PAP

Za tydzień lub dwa, kiedy poznam dane na temat przebiegu krzywej zachorowań, będę mógł wydać rekomendacje ws. wyborów prezydenckich - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia pytany na antenie TVN24 o to, czy rozmawiał z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim o przełożeniu terminu wyborów prezydenckich, odpowiedział, że gdy będzie miał wiarygodne dane na temat przebiegu krzywej zachorowań, to wtedy zarekomenduje premierowi, prezydentowi i marszałkom postępowanie w najbliższych tygodniach.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski w TVN24

- To będzie pewnie za tydzień, za półtora tygodnia - mówił Szumowski. Zaznaczył, że jego "rekomendacje, jako ministra zdrowia, jako lekarza będą oparte na danych, na liczbach zakażonych, na ryzyku epidemicznym". Podkreślił, że rekomendacje co do konkretnych działań gospodarczych, politycznych, społecznych czy legislacyjnych może wydawać na podstawie danych.

 Co do przebiegu krzywej i pytań o maj, będę mógł powiedzieć za tydzień lub dwa

- zaznaczył minister zdrowia. Odnosząc się do tego, że samorządowcy już teraz muszą przygotowywać się do wyborów, muszą znaleźć lokale wyborcze, członków komisji, powiedział, że on "rekomenduje to, czy przeprowadzić wybory, czy zrobić takie, a nie inne działanie, a nie czy się przygotowywać do nich".

Zobacz także

 "Teraz jest sytuacja, że nie mamy jeszcze wiedzy, co będzie w maju w związku z tym, tak jak powiedziałem, za tydzień lub dwa wydam rekomendację" - powtórzył szef resortu zdrowia.

Czy wybory prezydenckie się odbędą?

Wybory prezydenckie teoretycznie zaplanowane są na 10 maja bieżącego roku (ewentualna II tura odbyłaby się dwa tygodnie później, a więc 24 maja). Zgłosili się do nich m.in: ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda (popierany przez PiS), Małgorzata Kidawa-Błońska (KO), Robert Biedroń (Lewica), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Szymon Hołownia (kandydat niezależny) oraz Krzysztof Bosak (Konfederacja). 

Zobacz także

Opozycja apeluje o zmianę daty wyborów i kalendarza wyborczego. Na początku tygodnia premier Mateusz Morawiecki mówił, że nie ma powodu, by przesuwać wybory prezydenckie. Jedyną możliwością przełożenia wyborów jest wprowadzenie w Polsce jednego z trzech stanów nadzwyczajnych: stanu wojennego, stanu wyjątkowego lub stanu klęski żywiołowej.

Koronawirus w Polsce

Przypomnijmy, że dotychczas Ministerstwo Zdrowia potwierdziło w naszym kraju 2055 przypadków zakażenia koronawirusem. Z tego też powodu zmarło już 31 osób. Przynajmniej do Wielkanocy zamknięte będą placówki edukacyjne, kulturalne i gastronomiczne, a także granice. Obowiązywać będą także ograniczenia w przemieszczaniu się pieszo (maksymalnie dwie osoby, jeśli to nie rodzina) oraz transportem publicznym (tylko 50 % miejsc zajętych, zachowane odległości).

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/PAP