Zamknij

Szwagier Czarnka dyrektorem szkoły. "Fakt": dostał sporą podwyżkę

14.09.2022 15:26

Przemysław Chudzik, szwagier ministra edukacji Przemysława Czarnka, awansował z pozycji nauczyciela WF do dyrektora szkoły - podał dziennik "Fakt". Gazeta dodała, że pedagog otrzymał również sporą podwyżkę.

Przemysław Czarnek
fot. Piotr Hukalo/East News (ilustracyjne)

Sprawa dotyczy Szkoły Podstawowej w Jakubowicach Konińskich (woj. lubelskie). "Fakt" podał, że dyrektorem placówki jest Przemysław Chudzik, prywatnie szwagier ministra edukacji Przemysława Czarnka. Jeszcze trzy lata temu był nauczycielem WF, ale - zdaniem dziennika - jego kariera nabrała tempa w momencie, kiedy w rządowej hierarchii zaczął piąć się sam Czarnek.

Po rezygnacji dotychczasowego dyrektora szkoły wiosną 2020 r. rozpisano dwa konkursy na następcę. Jednak pozostały one nierozstrzygnięte - żadna ze zgłoszonych osób nie uzyskała poparcia specjalnej komisji. W drugim naborze swoją kandydaturę zgłosił Przemysław Chudzik. 1 lipca 2020 r. wójt gminy Niemce Krzysztof Urbaś powierzył mu stanowisko dyrektora placówki. Prawo pozwala na takie rozwiązanie. 

Szwagier Czarnka dyrektorem szkoły

- Powiem szczerze, że trzeba by zapytać pana wójta. Ja wystartowałem w konkursie, który wygrałem i tyle mam do powiedzenia - tak na pytania o swój awans lakonicznie odpowiedział Przemysław Chudzik w rozmowie z "Faktem". W chwili objęcia stanowiska miał już 8 lat stażu pracy jako nauczyciel oraz ukończył konieczne podyplomowe studia w kierunku zarządzanie oświatą w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie.

Z oświadczeń majątkowych wynika, że w 2021 r. Chudzik na stanowisku dyrektora podstawówki zarobił 95 tys. zł brutto (7,9 tys. zł na miesiąc). "Jak poinformował nas Henryk Smolarz, zastępca wójta gminy Niemce, od lipca 2020 r. do dziś pensja Przemysława Chudzika wzrosła o ponad 3300 zł. Gdyby zaś pozostał na stanowisku nauczyciela mianowanego, nadal musiałby zadowolić się wypłatą w wysokości 3597 zł" - napisał "Fakt".

Jak wyjaśniono w gminie, zarobki dyrektorów szkół nie zależą w pełni od samorządów, bo liczą się inne czynniki, jak na przykład dodatek za wysługę lat. Henryk Smolarz zaprzeczył, że na obsadzenie Chudzika w roli dyrektora i jego pensję miały wpływ jakiekolwiek kontakty z ministrem edukacji.

We wrześniu 2021 r. Przemysław Czarnek złożył wizytę w podstawówce, którą kieruje jego szwagier. Zainaugurował tam drugą edycję programu „WF z AWF”. Przemysław Chudzik chętnie pozował wówczas do zdjęć z ministrem.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/Fakt