Zamknij

Patryk Jaki szefem komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. Chce walczyć z ludzką krzywdą

Redakcja
11.05.2017 10:01
Patryk Jaki szefem komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. Chce walczyć z ludzką krzywdą
fot. PAP/Marcin Obara

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki będzie przewodniczył Komisji Weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji - poinformowała premier Beata Szydło. Jak dodała, przed komisją stoi zadanie przywrócenia ludziom sprawiedliwości i wiary w państwo polskie.

- Pan wiceminister Patryk Jaki, na wniosek pana ministra Zbigniewa Ziobro, został przedstawiony mi jako kandydat na przewodniczącego komisji weryfikacyjnej. Podjęłam decyzję o powołaniu go na tę funkcję - powiedziała. Wręczając nominację wiceministrowi życzyła mu "powodzenia, sukcesów i determinacji".

Zobacz także

Szefowa rządu oceniła, że przed Jakim stoi niełatwe zadanie: przywrócić ludziom sprawiedliwość i wiarę w państwo polskie. - Zaczynamy żmudną pracę, która ma naprawić krzywdę tysięcy ludzi - podkreśliła. W ubiegły piątek weszła w życie ustawa powołująca Komisję Weryfikacyjną do tzw. dzikiej reprywatyzacji w stolicy. Komisja ma badać zgodność z prawem decyzji administracyjnych ws. reprywatyzacji nieruchomości. Jej prace mają być jawne.

Zobacz także

Powołanie komisji to pokłosie afery reprywatyzacyjnej w stolicy, która głośna stała się latem 2016 r. po ujawnieniu przez "Gazetę Wyborczą" szczegółów sprawy wartej ok. 160 mln zł działki przy Pałacu Kultury i Nauki, pod dawnym adresem Chmielna 70. Na mocy decyzji ratusza z 2012 r. została ona przejęta przez trzy osoby, które nabyły roszczenia od spadkobierców - mimo że odszkodowanie za nią dostał wcześniej jej ostatni przedwojenny właściciel, obywatel Danii. Prokuratorskie zarzuty mają już osoby zaangażowane w zwrot działki, m.in. b. urzędnik ratusza Jakub R. i znany adwokat Robert N.

RadioZET.pl/PAP/MAAL