Szydło w pierwszej dziesiątce rankingu "Forbesa". Doceniona m.in. za 500 Plus

Redakcja
02.11.2017 15:24
Szydło
fot. East News

Szefowa polskiego rządu Beata Szydło znalazła się na 10. miejscu w rankingu najbardziej wpływowych kobiet w polityce opracowanym przez magazyn "Forbes". Zestawienie otwiera kanclerz Niemiec Angela Merkel. W analogicznym zestawieniu najbardziej wpływowych kobiet bez podziału na profesję, pani premier uplasowała się na 31. pozycji.

Tuż za Merkel znalazła się brytyjska premier Theresa May. Na trzeciej pozycji jest prezydent Tajwanu Caj Ing-wen.

Te trzy kobiety "podejmują decyzje, które mogą mieć wpływ na bieg historii" - wyjaśniono w środę na stronie internetowej "Forbesa". We wstępie do rankingu podkreślono, że chociaż kobiety stoją na czele niespełna 10 proc. krajów członkowskich ONZ, to w tym roku mają ogromny wpływ na wydarzenia na świecie.

Szydło - która tak jak May pojawiła się w rankingu po raz pierwszy - uplasowała się na 10. miejscu, za premier Bangladeszu Hasiną Wazed oraz przed przywódczynią Birmy Aung San Suu Kyi.

Chwalona za 500 plus

Z kolei w rankingu stu najbardziej wpływowych kobiet świata (bez względu na kategorie) Szydło zajmuje 31. pozycję.

W uzasadnieniu "Forbes" napisał, że Szydło wdraża "szeroko zakrojone reformy społeczne w zakresie mieszkalnictwa, edukacji, opieki zdrowotnej, emerytur, gospodarki, biznesu i podatków". Za jedną z jej najpopularniejszych inicjatyw magazyn uznał program Rodzina 500 plus.

Pierwsze dwie pozycje w zestawieniu najbardziej wpływowych kobiet świata pokrywają się z rankingiem wpływowych kobiet w polityce. Z kolei na trzecim miejscu znalazła się filantropka Melinda Gates, a nie prezydent Tajwanu.

RadioZET.pl/PAP/Gazeta.pl/MP