Zamknij

Szykuje się kolejny długi weekend w maju? Senatorzy zwrócili się do Episkopatu

Redakcja
02.05.2018 14:39
Grill za miastem
fot. Shutterstock (zdj. ilustracyjne)

Mimo że Polacy nie mogą narzekać na brak wolnych dni w maju, to senatorzy chcą pójść o krok dalej i sprawić, aby tzw. poniedziałek Zielonych Świątek był ustawowo dniem wolnym od pracy.

Jeśli pomysł senatorów wszedłby w życie, oznaczałoby to kolejny długi weekend w maju. Senatorowie chcą, aby Drugi Dzień Zesłania Ducha Świętego, czyli tzw. poniedziałek Zielonych Świątek był wolny od pracy dla wszystkich.

Nowy dzień wolny w maju

Jak podaje „Rzeczpospolita”, senatorowie zgłosili się już w tej sprawie do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a także do Episkopatu.

Autorzy wniosku, członkowie Fundacji Naukowej Katolików Eschaton, argumentują, że poniedziałek Zielonych Świątek był dniem wolnym od 1925 roku, jednak rządy komunistów zniosły go w 1945 r. i trwa to do dzisiaj.

Zielone Świątki dniem wolnym?

W sondażu IBRiS na temat dodatkowego dnia wolnego w maju, 58 proc. ankietowanych stwierdziło, że woleliby aby ustawowo wolna od pracy była Wigilia. 25 proc. stwierdziło, że woleliby wolny Wielki Piątek, a tzw. Zielone Świątki wybrało jedynie 5 proc. ankietowanych.

Zobacz także

RadioZET.pl/Fakt24/rp.pl/strz