Zamknij

Szymon Szynkowski vel Sęk w Radiu ZET: Ambasador Szwecji został dziś wezwany do MSZ. Będę z nim rozmawiać na temat Stefana Michnika

Redakcja
19.02.2019 09:54
Szymon Szynkowski vel Sęk w Radiu ZET: Ambasador Szwecji został dziś wezwany do MSZ. Będę z nim rozmawiać na temat Stefana Michnika
fot. Radio ZET

– Dzisiaj przed południem do MSZ został wezwany ambasador Szwecji, z którym będę rozmawiać na ten temat – mówi w Radiu ZET Szymon Szynkowski vel Sęk o ewentualnym sprowadzeniu do Polski stalinowskiego sędziego Stefana Michnika. Tydzień temu Sąd Rejonowy w Göteborgu odrzucił prośbę polskich władz w tej sprawie. Tłumaczył to przedawnieniem.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

– Sytuacja, w której odmawia się wydania stalinowskiego zbrodniarza, który ma na koncie wyroki śmierci, któremu jasno udowodniono zbrodnie przeciwko ludzkości, które nie podlegają przedawnieniu, to jest sytuacja bezprecedensowa – twierdzi wiceminister spraw zagranicznych w rozmowie z Łukaszem Konarskim. Jak dodaje, argumenty związane z przedawnieniem sprawy są nie do zaakceptowania.

Zobacz także

– Reakcja w tej sprawie musi być zdecydowana – uważa Szymon Szynkowski vel Sęk. 

Wiceszef polskiej dyplomacji zapowiada w Gościu Radia ZET: „Nasz departament prawno-traktatowy w MSZ w tej chwili kończy analizę tej kwestii. Takie pierwsze podsumowanie zostanie przedstawione władzom szwedzkim. Natomiast jeśli będziemy już mieli pełną analizę z opcjami podjęcia różnych działań, będziemy te działania podejmować”.

Zobacz także

– To, że zbrodnie przeciwko ludzkości nie przedawniają się to podstawa prawa międzynarodowego. Powiedzmy sobie jasno – Stefan Michnik to stalinowski zbrodniarz, który miał na sumieniu ludzkie życia – mówi Szynkowski vel Sęk. Jego zdaniem nie można bagatelizować sprawy ze względu na podeszły wiek Stefana Michnika. „Jeśli uznajemy, że tak sprawy zostawiamy, bo wszystko się przedawniło, to chyba coś jest nie tak” – twierdzi gość Radia ZET.

Całość na radiozet.pl