Szyszko zachwycony szczytem w Bonn: Pokazaliśmy, że potrafimy rozmawiać ze wszystkimi

Redakcja
18.11.2017 15:48
Szyszko zachwycony szczytem w Bonn: Pokazaliśmy, że potrafimy rozmawiać ze wszystkimi
fot. PAP

Polska pokazała na szczycie klimatycznym w Bonn, że potrafi rozmawiać ze wszystkimi krajami na świecie - powiedział w sobotę w Toruniu minister środowiska Jan Szyszko. Zadeklarował, że za rok w Katowicach celem będzie konsensus dla działań na rzecz realizacji Porozumienia paryskiego.

Minister wrócił w sobotę rano z 23. szczytu klimatycznego w Bonn, a w Toruniu uczestniczył w konferencji podsumowującej projekt "Kampania edukacyjna STOP SMOG" w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej.

Szef resortu środowiska stwierdził, że Polska na ostatnich trzech szczytach klimatycznych pokazała się jako partner, który wie o czym mówi i potrafi rozmawiać ze wszystkimi krajami świata, jak również potrafi prezentować swoje sukcesy i pozycję.

- Dwa tygodnie spędziliśmy w Paryżu, dwa tygodnie w Marrakeszu i dwa tygodnie w Bonn. Przez te trzy lata jestem dumny z powrotów ze szczytów klimatycznych. W Paryżu mieliśmy już dużą, dobrze przygotowaną kilkunastoosobową grupę, która negocjowała sprawy związane z prezentacją polskich osiągnięć, poprzez Marrakesz, gdzie ona się powiększyła o kilkanaście osób, doszliśmy do sytuacji, w której w Bonn mieliśmy grupę kilkudziesięciu młodych ludzi mówiących świetnie po angielsku. Oni nie mieli żadnych kompleksów w stosunku do nikogo i uczestniczyli we wszystkich ważnych spotkaniach. Nasze stoisko się wyróżniało na tle innych - powiedział Szyszko.

Zagłosuj

Jak oceniasz rząd Beaty Szydło?

Liczba głosów:

Dodał, że Polska spotykała się w Niemczech z dużą sympatią i zaufaniem.

- Ok. 2 w nocy przy pełnym aplauzie zapadła decyzja, że COP24 odbędzie się w Katowicach. Będziemy gościli cały świat i mam nadzieję, że dzięki dobrej współpracy ze wszystkimi krajami świata, będziemy starali się osiągnąć, to co wydaje się niemożliwe - chcemy wypracować konsensus dla działań zgodnych z Porozumieniem paryskim. Po szczycie klimatycznym w Katowicach oczekuję tego, czego oczekuje od nas cały świat. Chcemy opracować plan działania, który zostanie zaakceptowany przez wszystkie kraje świata, żeby realizować cele Porozumienia paryskiego - wskazał Szyszko.

Dodał, że organizacja szczytu jest dla Polski ogromnym prestiżem, wieńczącym przygotowania do implementacji postanowień porozumienia paryskiego.

RadioZET.pl/pap/maal