Zamknij

Ciała grotołazów wydobyte z jaskini. Akcja w Wielkiej Śnieżnej zakończona

05.09.2019 16:45
Ciała grotołazów wydobyte z jaskini. Akcja w Wielkiej Śnieżnej zakończona
fot. TOPR/East News

Ratownicy TOPR w czwartek wydobyli ciała dwóch grotołazów z Jaskini Wielkiej Śnieżnej w Tatrach. W połowie sierpnia mężczyźni utknęli w ciasnym, nieznanym dotąd korytarzu jaskini.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Akcja ratownicza w Jaskini Wielkiej Śnieżnej trwa od 17 sierpnia.

Zobacz także

Akcja w Wielkiej Śnieżnej

Dwaj członkowie jednego z wrocławskich speleoklubów podczas eksploracji nieznanych dotąd korytarzy tej największej i najgłębszej tatrzańskiej jaskini w tzw. Przemkowych Partiach zostali odcięci przez wodę, która zalała część korytarza. Czwórka ich towarzyszy zdołała wyjść z jaskini i zawiadomiła ratowników TOPR.

Zobacz także

22 sierpnia ratownicy zlokalizowali ciała zaginionych grotołazów. 30 sierpnia udało im się do nich dotrzeć.

Zobacz także

Ciała grotołazów zostały przetransportowane do Zakopanego za pomocą śmigłowca TOPR. Na płycie lądowiska przy szpitalu im. Chałubińskiego był prokurator. Ciała mają zostać poddane sekcji w celu określenia przyczyn zgonu. Śledztwo w tej sprawie decyzją Prokuratury Okręgowej będzie prowadzić Prokuratura Rejonowa w Nowym Targu.

Zobacz także

W akcję ratunkową było zaangażowanych kilkudziesięciu ratowników, którzy w systemie zmianowym najpierw prowadzili poszukiwania, a później wydobycie ciał. Ratownikom górskim pomagali także żołnierze przygotowując specjalne ładunki wybuchowe. W akcję zaangażowała się także strażacy z grupy specjalistycznej ratownictwa wysokościowego PSP. Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego w Bytomiu dostarczyła kamerę wideooskopową, która jednak nie sprawdziła się w warunkach jaskiniowych.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP