Zamknij

Była skarga na Polskę, jest wyrok. TSUE decyduje ws. Sądu Najwyższego

24.06.2019 15:22
TSUE: obniżenie wieku emerytalnego sędziów SN sprzeczne z prawem UE
fot. shutterstock.com

Unijny trybunał wydał wyrok w sprawie zmian w Sądzie Najwyższym. Jak orzekł w poniedziałek, przepisy polskiego prawa w sprawie obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego są sprzeczne z prawem Unii.

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że regulacje naruszają wymogi niezawisłości sędziowskiej. „Zastosowanie przepisów przewidujących obniżenie wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego [...] narusza zasadę nieusuwalności sędziów, która jest nierozerwalnie związana z ich niezawisłością” – podkreślił TSUE.

Chodzi o ustawę z lipca 2017 roku, według której wiek przejścia w stan spoczynku dla sędziów sądów powszechnych, sędziów Sądu Najwyższego i prokuratorów został obniżony do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, chociaż wcześniej wynosił on 67 lat dla obu płci. Zmiany wywołały wówczas serię masowych protestów na ulicach polskich miast.

Komisja Europejska skarży Polskę w Trybunale Sprawiedliwości UE

Jeszcze w ubiegłym roku Trybunał przychylił się do wniosku Komisji Europejskiej o zawieszenie stosowania regulacji w sprawie obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego i podjęcia wszelkich kroków, by przywrócić tych, którzy przez nowe prawodawstwo zmuszeni byli odejść.

Polskie władze równocześnie z tym zmieniły odpowiednio prawo. Na rozprawie KE argumentowała jednak, że nie jest pewne, czy te nowe regulacje eliminują naruszenia prawa Unii, dlatego nie wycofała skargi.

RadioZET.pl/PAP