Zamknij

TVN24 straci koncesję w niedzielę. Jest wynik głosowania w KRRiT

21.09.2021 12:44
TVN24
fot. Pawel Wodzynski/East News (ilustracyjne)

KRRiT nie podjęła we wtorek decyzji ws. przedłużenia koncesji na nadawanie TVN24. Dotychczasowa zgoda mija w niedzielę. Kolejne głosowanie w tej sprawie w Radzie jest planowane w środę.

TVN24 ma ważną koncesję na nadawanie w Polsce do 26 września. Pomimo że od półtora roku w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji ( KRRiT) znajdują się dokumenty od Grupy TVN ws. przedłużenia koncesji, to nadal taka decyzja nie zapadła. 

We wtorek podczas głosowania Rada znów nie przyznała TVN24 dalszej koncesji. Według portalu WP.pl za zagłosowało 3 członków KRRiT, przeciw było dwóch. Do wiążącej decyzji potrzebna jest większość 4 głosów. Kolejne głosowanie spodziewane jest w środę.

TVN24 bez koncesji. KRRiT ma głosować do skutku

Za przedłużeniem koncesji miał głosować przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski, jego zastępczyni Teresa Bochwic oraz członkini Rady Elżbieta Więcławska-Sauk. "Obie panie zastrzegły jednak, że domagają się dostosowania struktury właścicielskiej" - podała WP.pl. Przeciw byli Andrzej Sabatowski i Janusz Kawecki. Według źródeł WP.pl przez ostatni weekend kwestia koncesji dla TVN24 była omawiana przez kierownictwo PiS. Głosowania w KRRiT mają być prowadzone do skutku.

Zarząd TVN w lipcu br. złożył wniosek o przyznanie holenderskiej koncesji na nadawanie i została ona przyznana. Przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski wyraził zgodę na wpis do rejestru programu TVN24. Decyzja zapewnia ciągłość nadawania programu TVN24 także po 26 września, niezależnie od wyników toczących się obecnie postępowań.

Senat odrzucił 9 września lex TVN. Chodzi o nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, która zmienia zasady przyznawania koncesji na nadawanie dla mediów z udziałem kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Nowelizacja trafi teraz znów pod obrady Sejmu. 

Zdaniem posłów PiS, którzy zgłosili projekt kontrowersyjnej ustawy, nowelizacja ma na celu uszczelnienie i uściślenie obowiązujących od 2004 r. przepisów, które mówią o tym, że właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym, pozaeuropejskim nieprzekraczającym 49 proc. W ocenie wielu komentatorów, dziennikarzy i opozycji nowela jest wymierzona w Grupę TVN, której udziałowcem jest amerykański koncern Discovery. 

RadioZET.pl/WP.pl/PAP - Katarzyna Krzykowska