Zamknij

TVN24 nadal bez koncesji. KRRiT planuje dyskusje w czwartek

14.09.2021 13:33
Koncesja dla TVN24
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News (ilustracyjne)

TVN24 straci dotychczasową polską koncesję na nadawanie 26 września. O jej przedłużeniu może zdecydować Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT). W czwartek zapowiedziano w Radzie dyskusję nad sprawą TVN24, ale nie wiadomo, czy dojdzie do głosowania w sprawie koncesji.

TVN24 od ponad półtora roku czeka na decyzję KRRiT w sprawie przedłużenia koncesji satelitarnej na nadawanie w Polsce. Dotychczasowa zgoda upływa 26 września. KRRiT zwłokę tłumaczyła m.in. procedowaniem lex TVN. Nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji w czwartek odrzucił Senat i kontrowersyjny projekt wrócił do Sejmu. 

- W czwartek odbędzie się posiedzenie KRRiT. Koncesją dla TVN24 zajmujemy się teraz na każdym posiedzeniu. Nie wiem, czy będzie głosowanie, na pewno będzie w tej sprawie dyskusja - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka prasowa KRRiT Teresa Brykczyńska.

TVN24 bez koncesji. KRRiT zwleka z decyzją

Zarząd TVN w lipcu tego roku złożył wniosek o przyznanie holenderskiej koncesji na nadawanie i została ona przyznana. Przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski wyraził zgodę na wpis do rejestru programu TVN24. Decyzja zapewnia ciągłość nadawania programu TVN24 także po 26 września, niezależnie od wyników toczących się obecnie postępowań.

Przyjęta przez Sejm 11 sierpnia nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji, zdaniem jej autorów, posłów PiS, ma na celu uszczelnienie i uściślenie obowiązujących od 2004 r. przepisów, które mówią o tym, że właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym, pozaeuropejskim nieprzekraczającym 49 proc. W ocenie wielu obserwatorów, dziennikarzy i opozycji nowela jest wymierzona w Grupę TVN, której udziałowcem jest amerykański koncern Discovery.

Według opozycji, dziennikarzy i organizacji pozarządowych lex TVN ma uderzyć w amerykańskich właścicieli Grupy TVN oraz naruszyć wolność słowa w Polsce. W obronie TVN i swobody wypowiedzi we wtorek Komitet Obrony Demokracji zapowiedział protesty w kilku miastach. 

RadioZET.pl/PAP - Katarzyna Krzykowska