Zamknij

TVP Info publikuje podsłuchaną rozmowę Sikorskiego z byłym prezesem PKN Orlen

Redakcja
23.08.2017 16:41
TVP Info publikuje podsłuchaną rozmowę Sikorskiego z byłym prezesem PKN Orlen
fot. Twitter/ TVP Info

TVP Info opublikowało kolejny fragment taśm, na których słychać rozmowę byłego szefa MSZ Radosława Sikorskiego z ówczesnym prezesem PKN Orlen Jackiem Krawcem. Rozmawiali m.in. o tym, dlaczego Platforma Obywatelska nie opowiedziała się za możliwością głosowania w wyborach przez internet.

Gdy pojawia się pytanie, dlaczego Platforma Obywatelska nie przegłosowała możliwości głosowania w wyborach przez internet, Jacek Krawiec odpowiada: „Pytałem się właśnie Igora, czemu nie przegłosowali ustawy o tym głosowaniu przez internet, to mówi, że zrobili badania i internet to jest kur**a PiS, Palikot i to jest Korwin”.

"Szaleństwo Kaczora i Macierewicza"

Podczas rozmowy Sikorskiego z Krawcem padają stwierdzenia, że wyborcy nie są świadomi zagrożenia, jakie czeka po ewentualnym wygraniu wyborów przez PiS. – Problem jest taki, że naród nie ma takiej świadomości politycznej i oni jakby nie czytają w tych kategoriach, co my czytamy, że zwycięstwo PiS-u to jest szaleństwo Kaczora i Macierewicza – wyjaśnia były prezes PKN Orlen.

Taśmy Sikorski-Krawiec

W innej części nagrania pada też stwierdzenie, że „rektorzy polskich uniwersytetów to ku***sy i nieroby”. Fragmenty nagrań zostały ujawnione przez TVP Info w środę 23 sierpnia br.

Sikorski zabrał głos w sprawie poprzednich taśm:

Zobacz także

Według opublikowanego przez portal tvp.info stenogramu rozmowy, Krawiec w rozmowie z Sikorskim wskazywał, że amerykańskie uczelnie dysponują ogromnymi budżetami.
- Jak zobaczyłem te, k***a, kampusy, to wszystko, te budżety w tych uczelniach, pięć miliardów taki Stanford rocznie ma budżet - – mówił szef Orlenu.
- Endowment (darowizna – red.) z tego jest jedna trzecia. Pięć miliardów, to pieniądze, które mają do wydania. Jedną trzecią mają właśnie z endowment, drugą jedną trzecią mają z dotacji i jedną trzecią mają z inwestowanych pieniędzy. Więc, pięć miliardów to jest, k***a, taaak duży biznes - dodaje Krawiec.
Według stenogramu, Sikorski odparł: "Wiesz, oni (amerykańskie uczelnie - red.) rozumieją to, czego nasi, ku***sy, nieroby, ci wszyscy rektorzy nie rozumieją. Że, wiesz, główne finansowanie uniwersytetów to może być z (niezrozumiałe). Tylko musisz mieć bazę danych".
- Absolutnie – przytakuje Krawiec. "Się k***om nie chce. Łatwiej jest naszczekać na rząd, żeby dał, wiesz - dodaje Sikorski.
Tuż po upublicznieniu stenogramów, Sikorski napisał na Twitterze: "Na kłopoty @pisorgpl, nowa taśma. Zrobił ten, kto dysponuje (taśmami - PAP) i korzysta. Pamiętajcie państwo, przestrzegałem: dzisiaj ja, jutro każdy z Was".
- To, że żadna nasza uczelnia nie jest wśród pierwszych 400 uniwersytetów świata, to wielka narodowa porażka. Tracimy najlepszych studentów. (...) Endowment (fundusz żelazny) Stanfordu to $22mld a Harvardu $37mld. Szkoda, że większość naszych uczelni nie zabiega o fundusze od alumnów - napisał w kolejnych tweetach były szef dyplomacji.
W innym opublikowanym na antenie TVP Info fragmencie rozmowy, Sikorski z Krawcem rozmawiają o nastrojach społecznych przed wyborami.
- Potem są (wybory - red.) samorządowe na jesieni?" - pyta Krawiec. "Tak. Ja nie wierzę, żeby naród, jak przyjdzie do wrzucenia kartki, żeby naród chciał Kaczora na premiera, a Macierewicza na ministra obrony - odparł Sikorski.
- Problem jest taki, że naród nie ma tej świadomości politycznej. Oni jakby nie czytają w tych kategoriach, co my czytamy, że to jest zwycięstwo PiS-u, to jest szaleństwo Kaczora i Macierewicza" - mówi dalej Krawiec. "Jest jeszcze najmłodsza grupa wyborców, która jak +Kaczor+ rządził to miała 12, czy 14 lat" (...) Nic nie kumają. A oni jak czytasz w Internecie, to nienawidzą Platformy, są za PiS-em. (...) bo to jest grupa wiekowa, która neguje każdą władzę - dodaje.
Na początku sierpnia portal tvp.info opublikował nowe nagrania z 2014 r. z jednej z warszawskich restauracji. Na taśmach zarejestrowana jest rozmowa Sikorskiego z Krawcem. Obaj m.in. zastanawiali się, jakie są szanse PO na utrzymanie władzy i omawiali wewnętrzne sprawy partyjne – konflikt między Grzegorzem Schetyną i Donaldem Tuskiem. Pod adresem obecnego szefa PO Grzegorza Schetyny pada w pewnym momencie określenie, że "ma knajacki styl lwowskiego żulika".
Ujawniono także nagranie rozmowy Sikorskiego z Krawcem na temat należącej do Orlenu rafinerii, znajdującej się w Możejkach na Litwie. 

RadioZET.pl/TVP Info/strz