Zamknij

TVP: W programie Pospieszalskiego naruszono etykę dziennikarską

20.04.2021 14:41
Jan Pospieszalski
fot. Beata Zawrzel/REPORTER

Komisja Etyki TVP orzekła, że w programie Jana Pospieszalskiego "Warto rozmawiać" z 12 kwietnia naruszono zasady etyki dziennikarskiej. Prowadzący i jego goście kwestionowali politykę rządu w dobie pandemii, zwłaszcza lockdown i pozbawienie wielu Polaków opieki medycznej. Do sprawy odniósł się sam Pospieszalski, który nie krył zdziwienia, że w poniedziałek 19 kwietnia bez zapowiedzi zdjęto mu z anteny program.

Program Jana Pospieszalskiego "Warto rozmawiać" miał naruszyć zasady etyki dziennikarskiej. Chodzi o wydanie z 12 kwietnia, w którym Pospieszalski i jego goście kwestionowali politykę ministra zdrowia i całego rządu w walce z Covid-19. Sprawa oburzyła posłankę PiS Joannę Lichocką, która interweniowała w sprawie w Radzie Mediów Narodowych, w której sama zasiada. Pisała o "niedopuszczalnym przekroczeniu granic". Zwróciła się też do prezesa TVP Jacka Kurskiego o wyjaśnienia.

Po tygodniu sprawa staje się klarowna. TVP wystosowało oświadczenie, w którym czytamy, że w programie Pospieszalskiego naruszono zasady etyki dziennikarskiej.

TVP: Program Pospieszalskiego naruszył etykę dziennikarską. Interweniowała posłanka PiS

Komisja Etyki TVP po postępowaniu wyjaśniającym orzekła, że w programie "Warto rozmawiać" wyemitowanym w dniu 12 kwietnia […] zostały naruszone "Zasady Etyki dziennikarskiej obowiązujące w Telewizji Polskiej".

"Komisja Etyki uznała, że w audycji zaprezentowano wyłącznie głosy krytyczne wobec podejmowanych działań w walce z pandemią. Dochowanie zasad rzetelności dziennikarskiej jest szczególne ważne w czasie, gdy ludzie walczą o zdrowie i życie i gdy tak wielu widzów, w oparciu o wiedzę z audycji telewizji publicznej może podejmować decyzje odnoszące się do własnego zdrowia, a w szczególności szczepień czy zachowania zasad profilaktyki" – czytamy w oświadczeniu.

Na koniec wspomniano, że telewizja i producent audycji rozpoczęli rozmowy, dotyczące warunków utrzymania audycji w przyszłej ofercie nadawcy publicznego. Niewiele wskazuje na porozumienie – w poniedziałek 19 kwietnia Jan Pospieszalski poinformował o zdjęciu z anteny jego programu na żywo i odtworzeniu nagranego wcześniej materiału z ministrem edukacji i nauki.

RadioZET.pl/Centruminformacji.tvp.pl/

C