Zamknij

TVP Info przeprasza za materiał o Gdańsku. "Rasistowski i ksenofobiczny"

18.02.2021 15:25

TVP Info na swojej stronie internetowej i koncie na Twitterze przeprasza władze Gdańska za "naruszenie dóbr osobistych, wiarygodności i zaufania społecznego". Wszystko przez materiał, które został wyemitowany przed telewizyjnym magazynem „Minęła dwudziesta”. Sąd stwierdził, że miał on zabarwienie ksenofobiczne oraz rasistowskie i kazał za niego przeprosić.

TVP przeprasza za materiał o Gdańsku. "Rasistowski i ksenofobiczny"
fot. Karol Makurat/REPORTER
  • Materiał, za który TVP Info przeprasza władze Gdańska, ukazał się 31 października 2016 roku
  • Był wyemitowany przed magazynem „Minęła dwudziesta” i udostępniony na fanpage'u telewizji, jej Facebooku i Twitterze oraz na stronie internetowej
  • Materiał dotyczył Pawła Adamowicza i powołanej przez niego Rady ds. Imigrantów. Nagranie zostały zilustrowane obrazami z zagranicznych stacji telewizyjnych, które przedstawiały imigrantów jako ludzi agresywnych i groźnych
  • Autorzy materiału sugerowali, że powołanie Rady ds. Imigrantów ma przykryć to, że Paweł Adamowicz odpowiadał przed prokuraturą

Telewizja Polska S.A. przeprasza Gminę Miasta Gdańsk za naruszenie jej dóbr osobistych w postaci dobrego imienia, wiarygodności publicznej i zaufania społecznego w materiale wideo o zabarwieniu ksenofobicznym i rasistowskim komentującym powołanie w Gdańsku Rady Imigrantów, wyemitowanym jako materiał wprowadzający do telewizyjnego magazynu „Minęła dwudziesta” w TVP Info z dnia 31 października 2016 roku” – taki komunikat ukazał się na stronie TVP Info, fanpage’u telewizji na Facebooku oraz profilu na Twitterze.

Materiał, o którym mowa, dotyczył ówczesnego prezydenta miasta śp. Pawła Adamowicza oraz gdańskiej Rady Imigrantów i Imigrantek, którą powołał. W zapowiedzi programu „Minęła 20” można było obejrzeć nagrania z zagranicznych stacji telewizyjnych, które pokazywały sceny bójek i agresji ze strony imigrantów. Autorzy materiału twierdzili, że „prowadzona przez Gdańsk polityka na rzecz imigrantów tak naprawdę ma na celu wywołanie emocji społecznych, które umożliwiłyby przykrycie problemów Pawła Adamowicza z prokuraturą”. Zamieszczono też wycinek wypowiedzi Adamowicza, który mówił, że imigracja „jest dla nas szansą” i „wzbogaca miasto”.

TVP Info musi przeprosić za materiał o Gdańsku i Pawle Adamowiczu. "Naruszył dobra osobiste"

Po emisji programu samorządowiec osobiście podjął decyzję o wytoczeniu procesu telewizji. TVP przegrała pierwszy proces, ale odwołała się od wyroku. W ten wtorek sąd uznał, że materiał pokazany w październiku 2016 roku był "rasistowski i ksenofobiczny".  TVP musi teraz przeprosić, wpłacić 50 tys. zł zadośćuczynienia na konto Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku, a także pokryć koszty procesu. 

Sędzia Małgorzata Kuracka z Sądu Apelacyjnego podkreślała, że "w tamtym czasie w Polsce toczyła się dyskusja o przyjmowaniu imigrantów i bez wątpienia Paweł Adamowicz nadał tej sprawie aspekt polityczny. Jednak nie stanowi to wytłumaczenia dla działań TVP, które bez wątpienia naruszały dobra osobiste. Spot był rasistowski, ksenofobiczny i stygmatyzował gminę" - zaznaczyła sędzia w uzasadnieniu.  

TVP przeprasza. Komunikat zdjęty po kilkudziesięciu minutach

Komunikat z przeprosinami został zamieszczony w czwartek zarówno na profilach telewizji, jak i stronie internetowej TVP Info. Po kilkudziesięciu minutach przestał być on widoczny, a wpis na Twitterze usunięto. Zgodnie z wyrokiem, przeprosiny mają być też odczytane w programie "Minęła 20". 

loader

RadioZET.pl/TVP Info/gdansk.pl/PAB