TVP utajniło raport KRRiT krytykujący Telewizję Polską? Gazeta Wyborcza ujawnia szokujące informacje

Redakcja
10.05.2019 15:34
Jacek Kurski TVP
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Eksperci z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie stworzyli raport dla KRRiT na temat telewizji publicznej. Jako że wnioski były negatywne Rada postanowiła utajnić wyniki badań. Do projektu dotarła „Gazeta Wyborcza”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Z informacji, jakie podała „Gazeta Wyborcza”, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zamówiła raport u naukowców z Edukacyjnego Laboratorium Mediów Społecznościowych z Uniwersytetu Papieskiego, którzy przygotowali badania dwa lata temu. Ich głównym zadaniem było skontrolowanie m.in. programów informacyjnych w dniach 10-16 lutego 2017 roku, za które Rada zapłaciła blisko 80 tys. zł. „Gazeta Wyborcza” twierdzi, że „raport, który zamówiła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji został ukryty”.

Badania miały sprawdzić, czy treści prezentowane przez Telewizję Polską są niezależne i bezstronne. Eksperci wykazali, że w „Wiadomościach” panuje jednostronność i brakuje krytycznego podejścia do prezentowanych treści. – „dominuje jedna opcja polityczna - partia rządząca”.

- Utajnianie raportu to łamanie prawa. Nasza Krajowa Rada publikowała takie analizy. Uważaliśmy, że to nasz obowiązek, bo powstały za publiczne pieniądze i dotyczyły telewizji publicznej – powiedział Krzysztof Luft, były członek KRRiT w rozmowie z dziennikiem.

Raport o TVP utajniony? KRRiT odpowiada

Po opublikowaniu tekstu „GW”, głos w sprawie zabrała Rada. Na oficjalnej stronie KRRiT pojawił się komunikat, w którym wyjaśniono, że powstrzymano się z zaprezentowaniem raportu, ponieważ „w chwili obecnej nie została jeszcze zakończona procedura związana z analizą ww. raportów wewnątrz spółek”.

- KRRiT udostępnia na swojej stronie internetowej przedmiotowe dokumenty zaraz po otrzymaniu potwierdzenia przeprowadzenia przez publiczne media wskazanych wyżej wewnętrznych procedur. Tak będzie i tym razem.

Sprawą zainteresował się Krzysztof Czabański, szef Rady Mediów Narodowych, który jeszcze przed posiedzeniem zarządu TVP (16 maja) będzie chciał uzyskać informacje na temat raportu.

RadioZET.pl/onet.pl, money.pl/MW