Zamknij

TVP żąda przeprosin i wpłaty na rzecz… WOŚP

Redakcja
08.02.2019 09:56
TVP żąda przeprosin i wpłaty na rzecz… WOŚP
fot. East News

TVP wysłała do Towarzystwa Dziennikarskiego wezwanie przedprocesowe z żądaniem przeprosin za naruszenie dóbr osobistych nadawcy w związku z publikacją oświadczenia „Dość nienawiści w TVP” – informują Wirtualne Media. Telewizja żąda też od sygnatariuszy pisma wpłat na rzecz WOŚP.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Chodzi o oświadczenie z 15 stycznia, które zostało podpisane przez dziennikarzy i publicystów kilku redakcji, m.in. „Gazety Wyborczej” i „Newsweeka”. Towarzystwo Dziennikarskie oskarżyło w nim TVP o „naruszanie zasad etyki dziennikarskiej, łamanie przepisów ustawy o radiofonii i telewizji, stronniczość, posługiwanie się mową nienawiści i oskarżycielski ton w programach informacyjnych, w tym emitowanych po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza oraz dotyczących Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”.

Stwierdziło też, że tym samym „szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosław Olechowski i prezes TVP Jacek Kurski nie mają moralnego prawa do kierowania mediami publicznymi”.

Zobacz także

Telewizja Polska uznała, że członkowie Towarzystwa w swoim piśmie naruszyli dobra osobiste nadawcy. Wezwania przedprocesowe skierowano do każdej z 47 podpisanych pod oświadczeniem osób.

TVP żąda przeprosin za „nieuprawnione i nieprzemyślane opinie i oceny skierowane do szefa Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosława Olechowskiego i prezesa Jacka Kurskiego”, a także „niezwłocznego i dobrowolnego usunięcia” pisma oraz wpłaty od każdej z podpisanych pod oświadczeniem osób po tysiąc złotych na cel społeczny. Konkretnie – na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

TVP daje na to siedem dni. Później skieruje sprawę do sądu.

Zobacz także

Towarzystwo Dziennikarskie – jak informują Wirtualne Media – nie ma jednak zamiaru przepraszać.

– Nie zmieniliśmy zdania na temat dziennikarstwa uprawianego przez TVP. Jest to nachalna rządowa propaganda niemająca nic wspólnego z regułami dziennikarstwa, obiektywizmem i umiarem. Nie znajdujemy więc powodów, by przepraszać TVP, będziemy dalej ją krytykować i nie damy się zastraszyć – zapowiedzieli członkowie organizacji w rozmowie z portalem.

Jak dodali, są gotowi „bronić swojej opinii przed sądem”.

RadioZET.pl/Wirtualne Media/JŚ

C