Zamknij

Kaczyńscy bohaterami strajków w Gdańsku? Jest tablica i komentarz Wałęsy

Redakcja
28.08.2018 17:53
Tablica ku czci Kaczyńskich w Stoczni Gdańskiej. Lech Wałęsa komentuje
fot. Claus-Joachim Dickow/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0 DE

W 38. rocznicę zawarcia porozumień sierpniowych na terenie Stoczni Gdańskiej zostanie odsłoniona tablica pamiątkowa poświęcona Lechowi i Jarosławowi Kaczyńskiemu. Do sprawy odniósł się w internecie pierwszy przywódca NSZZ "Solidarność" Lech Wałęsa.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak podała "Gazeta Wyborcza", w piątkowych uroczystościach w Gdańsku weźmie udział premier Mateusz Morawiecki. Weźmie on udział w konferencji "Stocznia Gdańsk 4.0 Nowy początek", podczas której rząd ogłosi wykupienie zakładu przemysłowego od ukraińskiego oligarchy Sierhija Taruty.

Zobacz także

Pierwszym punktem programu spotkania jest "odsłonięcie tablicy Śp. Lecha Kaczyńskiego oraz Jarosława Kaczyńskiego, którzy przebywali w hali nr 26 w czasie strajku w 1988 roku".

– Konferencja dotycząca nowego otwarcia dla stoczni odbędzie się w „ubotowni”, która teraz w ramach odbudowy ma stać się laboratorium nowoczesnych technologii. Podczas strajku w tej hali przebywali bracia Kaczyńscy. Razem z nimi było tam pewnie ok. 200 osób. Wieszamy tablicę informacyjną akurat o nich, a nie o innych znanych osobach, bo na przykład Wałęsa, ja i wiele innych osób nocowało wtedy w stołówce – tłumaczył "Wyborczej" Karol Guzikiewicz, wiceprzewodniczący zakładowej „Solidarności” i działacz PiS.

Zobacz także

Do pomysłu odsłonięcia tablicy odniósł się na Twitterze Lech Wałęsa. We wpisie umieścił zdjęcie programu piątkowej konferencji oraz napisał: "Brzmi dumnie: Przebywali w hali”.

Strajk w Stoczni Gdańskiej im. Lenina rozpoczął się 2 maja 1988 roku i był odpowiedzią na zapowiedź ówczesnych władz na reformy gospodarcze, powodujące drastyczny wzrost cen produktów.

Jak podaje Gedanopedia Encyklopedia Gdańska: "Wzorem strajków sierpniowych z roku 1980 w negocjacjach z dyrekcją wzięli udział doradcy: Tadeusz Mazowiecki, Andrzej Wielowieyski oraz osoby z gdańskich środowisk opozycyjnych, między innymi bracia Lech i Jarosław Kaczyńscy oraz Aleksander Hall".

Zobacz także

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza/PTD