Zamknij

Prymas Polski żąda wyjaśnień od Rydzyka. Chodzi o słowa o bp Janiaku

07.12.2020 15:07
Tadeusz Rydzyk
fot. Jakub Kaminski/East News

Prymas Polski Wojciech Polak żąda wyjaśnień od ojca Tadeusza Rydzyka. Domaga się interwencji prowincjała redemptorystów w sprawie sobotniej wypowiedzi, dotyczącej afer pedofilskich w kościele – poinformowała w poniedziałek stacja TVN.

Tadeusz Rydzyk poniesie konsekwencje za swoją wypowiedź, usprawiedliwiającą biskupa Edwarda Janiaka? Prymas Polski Wojciech Polak interweniuje w tej sprawie - przekazały "Fakty" TVN. Chce, aby w kwestię tę zaangażował się warszawski prowincjał redemptorystów. Informacja ta została potwierdzona w biurze delegata Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Zobacz także

Tadeusz Rydzyk podczas uroczystości z okazji 29. urodzin Radia Maryja powiedział m.in.: "Dostałem też wiadomość dzisiaj, w czasie mszy świętej od księdza biskupa Edwarda Janiaka, to jest współczesny męczennik mediów, media to zrobiły, media tak robią i nie dajmy się, katolicy, że na księdza jakiegoś zaczną warczeć, jakieś filmidło zrobią i wszyscy się trzęsą (…) udowodnij, udowodnij, a nie mam udowadniać, że nie jestem wielbłądem". Stwierdził też: "zwróćmy uwagę na to, co mówią i nie dajmy się, nie dajmy się, i w Kościele nie dajmy się (...) to, że ksiądz zgrzeszył, no zgrzeszył, a kto nie ma pokus, niech się pokaże". - Ponosimy konsekwencje za nasze czyny, ale to jest straszne, to co się dzieje – dodał dyrektor Radia Maryja.

Tadeusz Rydzyk o pedofilii w kościele. Prymas Polski żąda wyjaśnień i interweniuje

Głos w tej sprawie zabrali także warszawscy redemptoryści, wydając oświadczenie odnoszące się do sobotnich wydarzeń. Podkreślono w nim, że "wsłuchani w jasny głos Kościoła mamy przekonanie, że wyjaśnianie prawdy jest pierwszym krokiem w uleczeniu ran zadanych przez przestępców poszczególnym ofiarom, jak i całej wspólnocie Kościoła". "Radio Maryja i inne media z nim związane niejednokrotnie wyrażały swoje stanowisko potępienia dla pedofilii i konieczności pomocy ofiarom, zgodne z dokumentami Stolicy Apostolskiej i Kościoła katolickiego w Polsce" – zaznaczył rzecznik redemptorystów o. Mariusz Mazurkiewicz.

Zobacz także

Oświadczył jednocześnie, że "wypowiedź o. Tadeusza Rydzyka była komentarzem do obecnej sytuacji medialnej". "Ojciec dyrektor nie komentował decyzji Kościoła dotyczącej ks. biskupa Janiaka" – wskazał o. Mazurkiewicz. Redemptoryści podkreślają, że "czymś podstawowym i bezdyskusyjnym pozostaje dla nas konieczność zachowania prawa oskarżonych do obrony, potrzeba powściągliwości w ferowaniu pośpiesznych wyroków, a także dogłębnego i sprawiedliwego osądzenia przypadków wykorzystania seksualnego małoletnich i osób tzw. bezradnych w Kościele oraz opieszałości w wyjaśnianiu tych spraw – nie tylko w Kościele, ale również innych środowiskach".

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/TVN24/stacja7.pl/PAP