Kaczyński przechodzi do kontrataku. Prezes PiS wysłał pismo do Agory

Redakcja
01.02.2019 17:02
jarosław kaczyński
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Prezes PiS Jarosław Kaczyński skierował w piątek wezwanie przedsądowe do Agory SA, w którym domaga się przeprosin za cykl artykułów poświęconych tzw. „taśmom Kaczyńskiego” - dowiedziała się PAP ze źródeł w PiS.

„Gazeta Wyborcza” ujawniła w czwartek nowe tzw. taśmy Kaczyńskiego. Pierwsze zapisy rozmów i negocjacji biznesowych prezesa PiS ujrzały światło dzienne we wtorek. Rozmowy  Kaczyńskiego z austriackim biznesmenem Geraldem Birgfellnerem dotyczyły planów budowy w Warszawie dwóch wieżowców przez powiązaną ze środowiskiem PiS spółkę Srebrna.

Budowa miała być sfinansowana z kredytu udzielonego przez bank Pekao SA w wysokości do 300 mln euro, czyli ok. 1,3 mld zł - podała "GW". W biurowcu miały się znaleźć m.in. apartamenty, hotel i siedziba fundacji Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego.

Zobacz także

Prezes PiS wycofał się jednak z inwestycji z „powodów politycznych”. "Jeśli nie wygramy wyborów, to nie zbudujemy wieżowca w Warszawie" – mówił Kaczyński w rozmowie z 27 lipca 2018 r.

Jarosław Kaczyński domaga się od Agory przeprosin

W związku z szeroko komentowanymi publikacjami, prezes PiS domaga się złożenia przez Agorę oświadczenia o treści: "Przepraszamy Pana Jarosława Kaczyńskiego za to, że w szeregu materiałów prasowych opublikowanych na łamach »Gazety Wyborczej« i portalu wyborcza.pl w dniach 29-30 stycznia 2019 r. zostały zaprezentowane bezprawne twierdzenia, w tym sugestie oraz relacje z wypowiedzi innych osób, że Jarosław Kaczyński popełnił, względnie mógł popełnić przestępstwa: płatnej protekcji, przekroczenia uprawnień posła w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, oszustwa. Oświadczamy, że brak było podstaw do sformułowania takich twierdzeń i sugestii. Ubolewamy, że w wyniku tych nielegalnych działań naruszono dobre imię Pana Jarosława Kaczyńskiego. Agora S.A. - Wydawca Gazety wyborczej i portalu Wyborcza.pl".

Zobacz także

Co więcej, Kaczyński domaga się, by podobne oświadczenia opublikowano na łamach portalu Wyborcza.pl, w drukowanej "Gazecie Wyborczej”, a także na portalu Gazeta.pl i należącym do serwisu koncie na Twitterze. „Ubolewamy, że dziennikarze dopuścili się w ten sposób nielegalnego pogwałcenia dobra osobistego Pana Jarosława Kaczyńskiego w postaci swobody komunikowania się” – ma brzmieć fragment oświadczenia. Wszystkie mają zostać opublikowane do 7 lutego.

Kaczyński łamał prawo? Zdaniem prezesa to kłamstwo

W błąd ma wprowadzać czytelników zwłaszcza informacja o podejrzeniu popełnienia przez prezesa PiS przestępstwa, przez co „naruszono dobre imię Pana Jarosława Kaczyńskiego”.

Zobacz także

W związku z tym prezes PiS oczekuje też wpłacenia 30 tys. zł na rzecz Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Celestynowie.

Zagłosuj

Czy wierzysz Jarosławowi Kaczyńskiemu?

Liczba głosów:

RadioZET.pl/PAP/MK