Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Kaczyński przechodzi do kontrataku. Prezes PiS wysłał pismo do Agory

01.02.2019 17:02
xxx wiadomosci

Prezes PiS Jarosław Kaczyński skierował w piątek wezwanie przedsądowe do Agory SA, w którym domaga się przeprosin za cykl artykułów poświęconych tzw. „taśmom Kaczyńskiego” - dowiedziała się PAP ze źródeł w PiS.

jarosław kaczyński fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

„Gazeta Wyborcza” ujawniła w czwartek nowe tzw. taśmy Kaczyńskiego. Pierwsze zapisy rozmów i negocjacji biznesowych prezesa PiS ujrzały światło dzienne we wtorek. Rozmowy  Kaczyńskiego z austriackim biznesmenem Geraldem Birgfellnerem dotyczyły planów budowy w Warszawie dwóch wieżowców przez powiązaną ze środowiskiem PiS spółkę Srebrna.

Budowa miała być sfinansowana z kredytu udzielonego przez bank Pekao SA w wysokości do 300 mln euro, czyli ok. 1,3 mld zł - podała "GW". W biurowcu miały się znaleźć m.in. apartamenty, hotel i siedziba fundacji Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego.

Prezes PiS wycofał się jednak z inwestycji z „powodów politycznych”. "Jeśli nie wygramy wyborów, to nie zbudujemy wieżowca w Warszawie" – mówił Kaczyński w rozmowie z 27 lipca 2018 r.

Jarosław Kaczyński domaga się od Agory przeprosin

W związku z szeroko komentowanymi publikacjami, prezes PiS domaga się złożenia przez Agorę oświadczenia o treści: "Przepraszamy Pana Jarosława Kaczyńskiego za to, że w szeregu materiałów prasowych opublikowanych na łamach »Gazety Wyborczej« i portalu wyborcza.pl w dniach 29-30 stycznia 2019 r. zostały zaprezentowane bezprawne twierdzenia, w tym sugestie oraz relacje z wypowiedzi innych osób, że Jarosław Kaczyński popełnił, względnie mógł popełnić przestępstwa: płatnej protekcji, przekroczenia uprawnień posła w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, oszustwa. Oświadczamy, że brak było podstaw do sformułowania takich twierdzeń i sugestii. Ubolewamy, że w wyniku tych nielegalnych działań naruszono dobre imię Pana Jarosława Kaczyńskiego. Agora S.A. - Wydawca Gazety wyborczej i portalu Wyborcza.pl".

Co więcej, Kaczyński domaga się, by podobne oświadczenia opublikowano na łamach portalu Wyborcza.pl, w drukowanej "Gazecie Wyborczej”, a także na portalu Gazeta.pl i należącym do serwisu koncie na Twitterze. „Ubolewamy, że dziennikarze dopuścili się w ten sposób nielegalnego pogwałcenia dobra osobistego Pana Jarosława Kaczyńskiego w postaci swobody komunikowania się” – ma brzmieć fragment oświadczenia. Wszystkie mają zostać opublikowane do 7 lutego.

Kaczyński łamał prawo? Zdaniem prezesa to kłamstwo

W błąd ma wprowadzać czytelników zwłaszcza informacja o podejrzeniu popełnienia przez prezesa PiS przestępstwa, przez co „naruszono dobre imię Pana Jarosława Kaczyńskiego”.

W związku z tym prezes PiS oczekuje też wpłacenia 30 tys. zł na rzecz Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Celestynowie.

Zagłosuj

Czy wierzysz Jarosławowi Kaczyńskiemu?

RadioZET.pl/PAP/MK

Oceń