Taśmy Kaczyńskiego. Jest oświadczenie prezes Srebrnej ws. faktur od austriackiego biznesmena

Redakcja
07.02.2019 15:30
Wieżowce
fot. Warsaw Skyline/Facebook

– Opublikowana przez media faktura nie została doręczona spółce Srebrna i nie była księgowana – podkreśliła w oświadczeniu przesłanym PAP prezes Srebrnej Małgorzata Kujda. Spółka kwestionuje jakiekolwiek roszczenia ze strony pana Birgfellnera i jego spółki Nuneaton – dodano. Ponadto, w sprawie wypowiedziała się również firma Comarch, produkująca oprogramowanie, z użyciem którego Nuneaton wystawił faktury.

„Po zapoznaniu się z opublikowaną w mediach fakturą nr FA/4/2018 z dnia 14 czerwca 2018 r. uprzejmie informuję, że nie została ona doręczona spółce i nie była przedmiotem księgowania. Jej treść wskazuje na próbę sfiskalizowania kosztów, które dotąd nie były przedmiotem sprawozdania (art. 740 k.c.) ze strony osoby podającej się za zleceniobiorcę. Spółka kwestionuje jakiejkolwiek roszczenia ze strony pana Birgfellnera, który w dniu 26.07.2018 r. złożył rezygnację z zarządu Nuneaton Sp. z o.o. Do dalszego wyjaśnienia pozostawiamy kwestię odprowadzenia podatku od towarów i usług do właściwego urzędu skarbowego w Warszawie” – przekazała w oświadczeniu przesłanym PAP prezes spółki Srebrna Małgorzata Kujda.

Zobacz także

„Gazeta Wyborcza” ujawniła w czwartek fakturę z czerwca 2018 roku, którą wystawiła spółka Nuneaton powołana przez spółkę Srebrna specjalnie do budowy bliźniaczych wieżowców w centrum Warszawy. Jak podała „GW”, w sumie z podatkiem VAT austriacki biznesmen Gerald Birgfellner, który kierował Nuneatonem, chce od Srebrnej 1 mln 580 tys. Dziennik podkreśla, że jest to jedna z czterech faktur, którą miał wystawić Birgfellner.

Comarch odpowiada ws. oprogramowania, za którego pomocą Nuneaton wystawił fakturę

Ze skanu dokumentu zamieszczonego w czwartek w „Gazecie Wyborczej” wynika, że spółka Nuneaton wystawiła fakturę spółce Srebrna, korzystając z oprogramowania Comarch ERP Optima. Jak dowiedziała się PAP, Nuneaton nie posiada i nie posiadał licencji na korzystanie z tego oprogramowania.

Na pytanie PAP, czy Nuneaton posiada obecnie lub kiedykolwiek posiadał licencję na korzystanie z oprogramowania Comarch ERP Optima, dyrektor ds. komunikacji Comarch Marek Wiśniewski, odpowiedział, że spółka ta „nie jest klientem Comarch i nie zakupiła systemu Comarch ERP Optima ani bezpośrednio, ani pośrednio”. „Comarch prowadzi pełną ewidencję posiadaczy tego oprogramowania” – dodał Wiśniewski. 

Taśmy Jarosława Kaczyńskiego

„GW” opublikowała w zeszły wtorek stenogram nagrania rozmowy z lipca 2018 r. m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z Birgfellnerem. Pierwsza opublikowana przez „GW” rozmowa dotyczyła planów budowy w Warszawie dwóch 190-metrowych wieżowców przez powiązaną ze środowiskiem PiS spółkę Srebrna.

Zobacz także

Budowa, jak podawała „GW”, miała być sfinansowana z kredytu udzielonego przez bank Pekao SA w wysokości do 300 mln euro (1,3 mld zł). W biurowcu miałyby się mieścić m.in. apartamenty, hotel i siedziba fundacji Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego.

RadioZET.pl/PAP/MP