Zamknij

„GW”: Kolejne kwity na Srebrną. Prezes PiS kazał pokwitować dokumenty dwóch wież

Redakcja
14.02.2019 07:46
Birgfellner
fot. PAP

Jarosław Kaczyński polecił swemu kuzynowi Grzegorzowi Tomaszewskiemu pokwitować odbiór od austriackiego biznesmena dokumentacji prac przy projekcie „dwóch wież” spółki Srebrna. Tomaszewski podpisał – czytamy w czwartkowym wydaniu „Gazety Wyborczej”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Kilkanaście segregatorów – pisze „GW” – potwierdzało, że austriacki biznesmen wykonał w tej sprawie konkretne działania.

Gazeta podała, że austriacki biznesmen Gerald Birgfellner przekazał swoim rozmówcom dokumentację podczas spotkania 27 lipca 2018 r. w partyjnej centrali przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie.

Według dziennika w spotkaniu, które nagrał Birgfellner, brali udział prezes PiS Jarosław Kaczyński, kuzyn prezesa PiS – Grzegorz Tomaszewski i żona Birgfellnera – jako tłumaczka.

Austriak, który spotkanie nagrał, przekazał swoim rozmówcom kilkanaście segregatorów dokumentacji. Tomaszewski na polecenie Kaczyńskiego podpisał ich odbiór. Są wśród nich porozumienia w sprawie budowy „K-Towers” (tak od pierwszej litery nazwiska Kaczyńskiego nazywano wieże), dokumentacja bankowa, umowy i projekty umów z podwykonawcami takimi jak Strabag, pełnomocnictwa prawne, umowy rachunku bankowego czy sprawozdania finansowe – pisze „GW”.

„Wyborcza” ma kopie wykazu przekazanych dokumentów z podpisami Tomaszewskiego. Uczestnicy spotkania też o nich rozmawiają, żona Birgfellnera, przekazując dokumenty prezesowi PiS, mówi: „Tutaj jest wszystko: w jakim miesiącu co miało być zrobione, kiedy, harmonogram rozstawiony już na trzy lata. Wszystko tutaj jest. Wszystkie umowy, uchwały, wszystko” – czytamy w „GW”.

Potem – pisze „GW” – żona austriackiego biznesmena zapewnia, że przekazywane dokumenty to oryginały i „tłumaczy, że taki sam komplet dokumentów przekazała też zarządowi Srebrnej”: „Bo już raz zostały przekazane do pani Kujdy [Małgorzata Kujda – prezes zarządu], bo zawsze przedstawia się dwa oryginały. Był zarzut do nas, że nigdy nic nie wiedzieli, nigdy nie było ze Srebrną żadnych rozmów, chociaż nawet pani Kujda chodziła do banku [Pekao SA, który miał skredytować budowę wież za 300 mln euro] i miała z nimi rozmowę, więc to głupio wyszło, ona miała już osobisty kontakt...”.

CZYTAJ TAKŻE: „GW” publikuje kolejny dokument. Spółka Srebrna udzieliła pełnomocnictwa Geraldowi Birgfellnerowi 

Według „GW” historia przekazania dokumentacji jest zawarta w zawiadomieniu do prokuratury z 25 stycznia 2019 r. „Prawnicy piszą: »Posiadana przez Jarosława Kaczyńskiego dokumentacja pozwala w dowolnym momencie zainicjować procedurę, która zmierza do uzyskania decyzji o warunkach zabudowy, a następnie rozpocząć budowę przy ul. Srebrnej 16«” – podaje „GW”.

RadioZET.pl/PAP/DG