Tatry: Kolejki do wejścia na Giewont, Rysy i Orlą Perć

Redakcja
31.07.2018 11:23
Tatry: Kolejki do wejścia na Giewont, Rysy i Orlą Perć
fot. Pixabay

Słoneczna pogoda przyciąga na tatrzańskie szlaki tłumy turystów. Na najpopularniejszych szlakach tworzą się kolejki oczekujących do wejścia na szczyt. Odstać trzeba np. przed wejściem na Giewont, Rysy i Orlą Perć. Przyrodnicy radzą wybór łatwiejszych tras.

– Aby uniknąć dużego ruchu na szlakach, trzeba wyruszyć w góry wcześnie rano. Jeżeli mamy w planach ambitne szlaki wysokogórskie, lepiej wyjść o 5 lub 6 rano. Wtedy jest już jasno, a słońce nie operuje zbyt mocno – powiedziała PAP Paulina Figura z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Najdziksze miejsca w Polsce - poznaj je i sprawdź, jak do nich trafić

Choć szlaki na Rysy, Orlą Perć, a nawet Giewont należą do najtrudniejszych, to przyciągają tłumy turystów. Przyrodnicy z TPN bardzo często obserwują zupełny brak przygotowania do wysokogórskich wypraw.

– Często turyści wybierają się na Rysy czy Orlą Perć w zwykłych, niskich butach, a nawet wybierają się tam po południu i zastaje ich noc. To bardzo wymagające szlaki. Często dochodzi na nich do tragicznych wypadków. Gdyby turyści byli przygotowani do wędrówek po takich trudnych szlakach, uniknęlibyśmy kolejek, bo w momencie, kiedy pojawiają się drabinki czy łańcuchy, ludzie nieprzygotowani sprawdzają, jak przejść taki szlak, albo sprawdzają, czy da się to miejsce ominąć – wyjaśniła Figura.

Zamiast iść na najbardziej oblegane szczyty, warto wybrać się na mniej uczęszczane, ale bardzo atrakcyjne trasy np. na Wrota Chałubińskiego w rejonie Morskiego Oka, a zamiast iść na Giewont, można wybrać się na Czerwone Wierchy, skąd roztaczają się wspaniałe widoki, a sam szlak jest dość łatwy i mniej uczęszczany. Również w Tatrach Zachodnich są mniej uczęszczane i atrakcyjne szlaki na Wołowiec czy Starorobociański Wierch.

RadioZET.pl/pap/maal