Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Tatry: Kolejki do wejścia na Giewont, Rysy i Orlą Perć

31.07.2018 11:23
xxx wiadomosci

Słoneczna pogoda przyciąga na tatrzańskie szlaki tłumy turystów. Na najpopularniejszych szlakach tworzą się kolejki oczekujących do wejścia na szczyt. Odstać trzeba np. przed wejściem na Giewont, Rysy i Orlą Perć. Przyrodnicy radzą wybór łatwiejszych tras.

Tatry: Kolejki do wejścia na Giewont, Rysy i Orlą Perć fot. Pixabay

– Aby uniknąć dużego ruchu na szlakach, trzeba wyruszyć w góry wcześnie rano. Jeżeli mamy w planach ambitne szlaki wysokogórskie, lepiej wyjść o 5 lub 6 rano. Wtedy jest już jasno, a słońce nie operuje zbyt mocno – powiedziała PAP Paulina Figura z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Choć szlaki na Rysy, Orlą Perć, a nawet Giewont należą do najtrudniejszych, to przyciągają tłumy turystów. Przyrodnicy z TPN bardzo często obserwują zupełny brak przygotowania do wysokogórskich wypraw.

– Często turyści wybierają się na Rysy czy Orlą Perć w zwykłych, niskich butach, a nawet wybierają się tam po południu i zastaje ich noc. To bardzo wymagające szlaki. Często dochodzi na nich do tragicznych wypadków. Gdyby turyści byli przygotowani do wędrówek po takich trudnych szlakach, uniknęlibyśmy kolejek, bo w momencie, kiedy pojawiają się drabinki czy łańcuchy, ludzie nieprzygotowani sprawdzają, jak przejść taki szlak, albo sprawdzają, czy da się to miejsce ominąć – wyjaśniła Figura.

Zamiast iść na najbardziej oblegane szczyty, warto wybrać się na mniej uczęszczane, ale bardzo atrakcyjne trasy np. na Wrota Chałubińskiego w rejonie Morskiego Oka, a zamiast iść na Giewont, można wybrać się na Czerwone Wierchy, skąd roztaczają się wspaniałe widoki, a sam szlak jest dość łatwy i mniej uczęszczany. Również w Tatrach Zachodnich są mniej uczęszczane i atrakcyjne szlaki na Wołowiec czy Starorobociański Wierch.

RadioZET.pl/pap/maal

Oceń
Tagi