W Tatrach czwarty stopień zagrożenia lawinowego. Szlak do Morskiego Oka zamknięty

Redakcja
16.01.2019 08:25
topr zagrożenie lawinowe
fot. Albin Marciniak/East News

Ratownicy TOPR utrzymują w środę czwarty, wysoki stopień zagrożenia lawinowego, który ogłoszono we wtorek po południu. Ratownicy odradzają wszelkich wypraw w góry.

We wtorek późnym wieczorem otwarto przejście graniczne w Chyżnem, które z powodu śnieżycy zamknięto na kilka godzin. Mimo to sytuacja w górach wciąż jest bardzo niebezpieczna. W dalszym ciągu występuje czwarty stopień zagrożenia lawinowego. Choć zagrożenie w górach określane jest w międzynarodowej pięciostopniowej skali, to w warunkach polskich czwarty stopień jest najwyższy.

Zobacz także

Na Kasprowym Wierchu leży już ponad 225 cm śniegu i cały czas sypie. W połączeniu z silnym wiatrem dochodzącym do 200 km/h powoduje zawieje i zamiecie śnieżne.

Szlak do Morskiego Oka zamknięty

„Warunki w Tatrach są zdecydowanie niekorzystne! Na znacznym obszarze występują duże depozyty, zaspy z nawianego śniegu utrudniające poruszanie się. Na następną dobę zapowiadane są dalsze opady śniegu połączone z silnym wiatrem. Zaleca się zaniechania wszelkich wyjść w teren wysokogórski!” – napisał w komunikacie lawinowym ratownik TOPR Marcin Witek.

Czwarty stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że wyzwolenie lawiny jest prawdopodobne na licznych stromych stokach już przy małym obciążeniu dodatkowym. Możliwe jest samorzutne schodzenie licznych średnich, a często również dużych lawin.

Zobacz także

„Ze względu na wysokie zagrożenie lawinowe szlak prowadzący drogą do Morskiego Oka został zamknięty dla ruchu turystycznego, transportu konnego i samochodowego. […] Ze względu na skrajnie niekorzystne warunki do uprawiania turystyki odradzamy wszelkich wyjść w góry” – poinformowały władze Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN).

Oznacza to, że nie jest możliwe ani dojście, ani wyjście ze schronisk nad Morskim Okiem w Dolinie Pięciu Stawów Polskich i Dolinie Roztoki.

RadioZET.pl/PAP/MK