Zamknij

Uwaga! W Tatrach trzeci stopień zagrożenia lawinowego

Redakcja
02.01.2019 11:44
Uwaga! W Tatrach trzeci stopień zagrożenia lawinowego
fot. A.Marciniak/East News

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego wprowadzono w Tatrach we wtorek wieczorem na wysokości powyżej 1700 m. n.p. m. Ostrzeżenie obowiązuje zarówno po stronie polskiej, jak i po słowackiej Tatr.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak podaje Portal Tatrzański, trzeci stopień zagrożenia lawinowego po polskiej stronie Tatr obowiązuje od 1700 metrów, po stronie słowackiej już od 1600 metrów. Niżej zagrożenie lawinowe jest nieco mniejsze – obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia.

TOPR nie zaleca wychodzenia w góry powyżej schronisk. Jak informuje w swoim komunikacie pokrywa śnieżna jest umiarkowanie lub słabo związana na wielu stromych stokach, a wywołanie lawiny jest możliwe już przy małym dodatkowym obciążeniu. Gdzieniegdzie możliwe jest nawet samoistne schodzenie średnich lub dużych lawin.

Ratownicy zaznaczają, że warunki do wędrówek są trudne. Jak podają, należy unikać stromych stoków, bo tylko doświadczeni taternicy będą w stanie ocenić zagrożenie.

„Warunki do wędrówek są w znacznej mierze niekorzystne. Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia oraz posiadania bardzo dużej zdolności do lawinoznawczej oceny sytuacji. Należy unikać stromych stoków szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości”– czytamy w komunikacie TOPR.

W najbliższych dniach wciąż zapowiadane są opady śniegu, a śnieg naniesiony przez wiatr w trakcie opadów lub nawiany z istniejącej pokrywy jest szczególnie niebezpieczny.

Zobacz także

TOPR-owcy przypominają, że przy wysokim zagrożeniu lawinowym akcja ratunkowa może przebiegać wolniej, stąd apel o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi podczas planowania wypadów w góry.

„Za szczególnie niebezpieczne należy najczęściej uważać stoki o wystawie północnej (od północno - wschodniej do północno – zachodniej). Sprawdź jednak czy tym razem nie jest odwrotnie!”  - przestrzegają.

Zobacz także

RadioZET.pl/Portal Tatrzański/JŚ