Zamknij

Ewakuacja turystów ze schroniska w Dolinie Pięciu Stawów [WIDEO]

Redakcja
04.01.2019 13:07
Ewakuacja turystów ze schroniska w Dolinie Pięciu Stawów [WIDEO]
fot. A.Marciniak/East News

Ratownicy TOPR ewakuowali w piątek wszystkich turystów, którzy z uwagi na zagrożenie lawinowe utknęli w schronisku w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. W sumie 22 osoby zostały przetransportowane śmigłowcem na Polanę Palenicę. Na razie nie jest planowana ewakuacja ze schronisk z Morskiego Oka i Doliny Roztoki.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Około południa w Tatrach przestał padać śnieg, pojawiło się też słońce. Dzięki temu możliwy był lot śmigłowcem do turystów, którzy utknęli w schronisku w Dolinie Pięciu Stawów. Ratownicy wykonali w sumie pięć lotów. Na Polanę Palenicę przetransportowali 21 turystów i dyżurującego w schronisku ratownika TOPR.

- Ewakuowani turyści są cali i zdrowi – poinformował ratownik dyżurny TOPR Piotr Konopka.

Z Polany Palenicy wracają już samodzielnie.

Jeszcze przed południem gospodynie schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich zapewniały, że wszyscy turyści w schronisku są bezpieczni:

"Kochani! Nie martwcie się o nas :) jest nam ciepło, mamy dużo zapasów, takie sytuacje zdarzały się już wielokrotnie i wiemy jak działać (nie działać) ;) jest zima, jest śnieg! Pozdrawiamy" – czytamy w komunikacie zamieszczonym na Facebooku.

Zobacz także

Również gospodarze schronisk nad Morskim Okiem i w Dolinie Roztoki zapewniają, że przebywającym tam turystom nic nie grozi i mogą pozostać u nich tak długo, jak będzie tego wymagała sytuacja.

Jak zaznacza Piotr Konopka z TOPR, turyści będą mogli opuścić te schroniska dopiero, kiedy poprawią się warunki. Na razie – dla ich bezpieczeństwa – ewakuacja nie jest planowana.

To, jak trudne są warunki w Tatrach, pokazują zdjęcia, zamieszczone w mediach społecznościowych.

Zobacz także

Od czwartku w całych Tatrach obowiązuje czwarty stopień zagrożenia lawinowego. Sytuacja jest bardzo niebezpieczna. Ratownicy odradzają wszelkich wyjść w góry. Lawiny mogą schodzić samoczynnie. Droga do Morskiego Oka została zamknięta.

RadioZET.pl/PAP/JŚ