Zamknij

Ekstremalnie trudne warunki w Tatrach. Turyści utknęli w schroniskach

Redakcja
03.01.2019 17:17
Ekstremalnie trudne warunki w Tatrach. Turyści utknęli w schroniskach
fot. PAP

Turyści nie mogą opuścić schronisk w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, nad Morskim Okiem i w Dolinie Roztoki. Wszystko z powodu intensywnych opadów śniegu i czwartego stopnia zagrożenia lawinowego. Muszą zaczekać aż sytuacja się poprawi. Gospodarze obiektów zapewniają, że mają zapasy żywności i turyści są bezpieczni.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Do turystów zaapelowali TOPR-owcy.

- Prosimy turystów przebywających obecnie w schroniskach w Dolinie Pięciu Stawów Polskich i nad Morskim Okiem, aby nie schodzili z uwagi na zagrożenie lawinowe i pozostali do czasu, aż zrobi się bezpieczniej. Szlaki dojściowe do tych schronisk w kilku miejscach przecinają miejsca, gdzie potencjalnie mogą zejść lawiny – powiedział dyżurny ratownik.

W okolicy Doliny Pięciu Stawów pokrywa śnieżna przekracza 1,5 metra. Podobnie jest nad Morskim Okiem. Droga do schroniska została zamknięta.

- Turyści mogą u nas bezpiecznie zostać. Mamy spory zapas żywności i jest nam ciepło. Wszystko jest w porządku. Zagrożenie jest faktycznie poważne i traktujemy je serio. Turyści pozostaną u nas tak długo, dopóki zagrożenie lawinowe nie minie. W schronisku jesteśmy całkiem bezpieczni poza tym, że zasypało nasze samochody, ale nic się nie dzieje – zapewniła gospodyni schroniska nad Morskim Okiem Małgorzata Obertyńska. Utknęło tam 18 turystów.

Zobacz także

Na wyłączonym z ruchu turystycznego szlaku jest również schronisko w Dolinie Roztoki, gdzie przebywa 12 turystów. Wszyscy są bezpieczni.

- Od rana nikt do nas nie dotarł z uwagi na zamknięty szlak. Turyści zostają u nas, ponieważ do Palenicy Białczeńskiej nie dojeżdża żadna komunikacja. Mamy zapasy żywności i zalecamy turystom, żeby u nas zostali, aż warunki się poprawią – oświadczyła tamtejsza gospodyni Anna Krupa.

Od czwartku w całych Tatrach obowiązuje czwarty stopień zagrożenia lawinowego. Sytuacja jest bardzo niebezpieczna. Ratownicy odradzają wszelkie wyjścia w góry. Lawiny mogą schodzić samoczynnie.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/JŚ