Dramatyczna akcja ratunkowa w Tatrach. Ratownicy posunęli się kilka metrów dalej

20.08.2019 10:43
Jaskinia Wielka Śnieżna
fot. PAP

Ratownicy TOPR i słowackiej Horskiej Służby wznowili prace pirotechniczne w najwęższym korytarzu Jaskini Śnieżnej w Tatrach. Dzięki temu mogą przejść o kilka metrów dalej w poszukiwaniu dwóch grotołazów uwięzionych pół kilometra pod ziemią. Naczelnik TOPR Jan Krzysztof sądzi, że kolejne prace pirotechniczne pomogą przyspieszyć akcję. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Z informacji, które dotarły do centrali TOPR z wnętrza jaskini, wynika, że ładunki wybuchowe udało się detonować dotychczas mniej więcej dwie godziny. Dużo pracy kosztowało ratowników usuwanie materiału skalnego, który powstał w wyniku detonacji.

Ratownikom wciąż nie udało się nawiązać kontaktu z poszkodowanymi. „Obecnie w jaskini działa siedem osób, które dzisiaj będą wychodzić, a kolejna grupa ratowników uda się na miejsce. O ile nie pogorszy się system cyrkulacji powietrza, to w ciągu najbliższego dnia być może przesuniemy się kilka metrów do przodu” – powiedział naczelnik TOPR Jan Krzysztof.

Kruszymy wąski korytarz, aby posunąć się jak najbardziej do przodu. We wtorek po południu wyjdzie kolejna zmiana pirotechników z TOPR oraz grupy ratowników słowackich. Na przodzie może pracować tylko jedna osoba z uwagi na warunki. Zmiany ekip będą następowały nadal, jednak grupy będą nie większe niż osiem osób. Nie będą to grupy liczne, bo nie ma potrzeby, aby pracowało tam więcej osób. Samo przebywanie pod ziemią jest bardzo męczące.

JAN KRZYSZTOF

Dwaj poszukiwani grotołazi weszli do Jaskini Wielkiej Śnieżnej w Tatrach wraz z czterema towarzyszami w czwartek. Dwóch z nich zostało odciętych przez wodę, która zalała część korytarza w tzw. Przemkowych Partiach. Ostatni kontakt głosowy ze swoimi towarzyszami poszukiwani mieli w sobotę około godz. 2 w nocy. Ratownicy zostali powiadomieni o kłopotach w sobotę późnym popołudniem.

Zobacz także

Jaskinia Wielka Śnieżna to najdłuższa i najgłębsza jaskinia w Tatrach. Długość jej korytarzy wynosi niemal 24 km, choć nie wszystkie z nich zostały dokładnie zbadane. Jest to jaskinia o skomplikowanych, wąskich korytarzach i przesmykach, która posiada kilka otworów wejściowych.

mapa jaskinia z zaznaczona trasa

RadioZET.pl/PAP/Tomasz Maszczyk