Zamknij

Akcja ratunkowa w Tatrach. Turysta zgubił szlak na Rysy

Joanna Śpiechowicz
19.03.2019 10:58
Akcja ratunkowa w Tatrach. Turysta zgubił szlak na Rysy
fot. Shutterstock

Akcję ratunkową przeprowadzono we wtorek przed południem u wierzchołka Rysów. Ratownicy TOPR za pomocą śmigłowca bezpiecznie ewakuowali turystę, który zgubił szlak. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Mężczyzna, idąc na Rysy, wszedł w trudny, eksponowany teren i nie był w stanie kontynuować wyprawy.

Turysta telefonicznie powiadomił centralę TOPR o kłopotach. Z zakopiańskiego lądowiska wystartował po niego śmigłowiec Sokół wraz z załogą.

Dzięki sprawnej akcji ratunkowej mężczyźnie nic się nie stało. Został wciągnięty na pokład śmigłowca i bezpiecznie sprowadzony na dół do Zakopanego.

Jak podają służby Tatrzańskiego Parku Narodowego, w wyższych partiach gór na większości szlaków zalega zmrożona i bardzo twarda pokrywa śnieżna. Na graniach utworzyły się śnieżne nawisy. Poruszanie się w takich warunkach wymaga użycia odpowiedniego sprzętu jak m.in. raki i czekan. Niezbędne jest też posiadanie tzw. lawinowego ABC, czyli detektora, sondy i łopatki.

Zobacz także

– Ta popularność Rysów jest dla nas też pewnym problemem: bardzo trudne wejście, splot wszystkich niekorzystnych sytuacji dotyczących zagrożenia lawinowego […] i też nieprzypadkowo właśnie w tamtym rejonie tych poważnych wypadków jest najwięcej – mówił jeszcze tydzień temu reporterowi Radia ZET Marcinowi Kubatowi Jan Krzysztof, naczelnik TOPR.

Jak dodawał ratownik, odpowiedzialna turystyka górska to turystyka adekwatna do warunków i własnych możliwości.

RadioZET.pl/PAP/JŚ