Zamknij

Lawina porwała turystę w Tatrach. TOPR wydaje ostrzeżenia

01.03.2020 10:54
Lawina
fot. Shutterstock

Lawina porwała turystę w Żlebie Marcinowskich w Tatrach. Mężczyzna nie został całkowicie zasypany i wyszedł cało z wypadku. TOPR ostrzega przed bardzo trudnymi warunkami turystycznymi. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Do zdarzenia w Żlebie Marcinowskich doszło w sobotę. - Rozmawialiśmy z mężczyzną porwanym przez lawinę. Według jego relacji został on częściowo przysypany przez lawinę, zdołał sam się odkopać i nie doznał żadnych obrażeń - przekazał dyżurny ratownik TOPR.

- Śnieżne lawiny schodzą samoczynnie w różnych miejscach Tatr, również na popularne szlaki turystyczne - dodał. 

Zobacz także

Tarty - zagrożenie lawinowe 

W Tatrach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego, który definiuje, że lawiny mogą schodzić samoczynnie, dlatego turyści wybierający się w góry muszę to mieć na uwadze. Jeżeli ktoś decyduje się na wyprawę górską musi wziąć ze sobą lawinowe ABC, czyli detektor lawinowy, sondę i łopatkę oraz mieć umiejętności posługiwania się tym sprzętem.

Obecnie wielu turystów decyduje się na wyjście w Tatry na nartach turowych, czyli tak zwanych fokach umożliwiających podchodzenie do góry oraz zjazdy. W Tatrach jest wiele miejsc, gdzie żleby, którymi schodzą lawiny, przecinają popularne szlaki turystyczne. Takim traktem jest na przykład szlak przez Dolinę Roztoki oraz rejon Czerwonych Wierchów.

Znaczne zagrożenie lawinowe w Tatrach ma utrzymać się do środy.

RadioZET.pl/PAP