Zamknij

Ciało turysty odnalezione w Tatrach. To może być poszukiwany 46-latek

11.01.2022 09:29

W nocy z poniedziałku na wtorek podczas akcji poszukiwawczej w Dolinie Jarząbczej pod Niską Przełęczą w Tatrach Zachodnich ratownicy TOPR odnaleźli ciało turysty. To najprawdopodobniej poszukiwany 46-latek, jednak tożsamość zmarłego ustalić ma policja.

Tatry
fot. Albin Marciniak/East News (zdjęcie Doliny Jarząbczej)

W sobotę w Tatrach Zachodnich zaginął 46-latek, który wyszedł na samotną wędrówkę. Zaniepokojona rodzina, która nie miała z nim kontaktu zawiadomiła ratowników. Mężczyzna planował wycieczkę w rejon Grzesia, Rakonia i Wołowca.

Poszukiwania w Tatrach rozpoczęły się w poniedziałek wieczorem. W akcji brało udział 11 ratowników TOPR. W poszukiwaniach użyto m.in.dronów, a także sprzętu do lokalizacji telefonów komórkowych.

Tatry. Odnaleziono ciało turysty. To może by poszukiwany 46-latek

W nocy z poniedziałku na wtorek podczas akcji poszukiwawczej w Dolinie Jarząbczej pod Niską Przełęczą w Tatrach Zachodnich ratownicy TOPR odnaleźli ciało turysty, którym z dużą dozą prawdopodobieństwa jest właśnie wspomniany 46-latek. Jak przekazał w rozmowie z Polską Agencją Prasową ratownik dyżurny, prawdopodobną przyczyną śmierci był upadek z dużej wysokości. Tożsamość mężczyzny będzie jeszcze ustalać policja.

Warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są bardzo trudne - ostrzega Tatrzański Park Narodowy. Na szlakach jest bardzo ślisko - zalegający śnieg jest twardy i zmrożony, a powyżej 2000 m n.p.m. pokrywa go dodatkowo gruba warstwa lodu.

Utrudnienie w poruszaniu się w partiach graniowych stanowi również silny wiatr. Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr, wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania odpowiedniego sprzętu - takiego jak m.in. raki, czekan, kask, lawinowe ABC - wraz z umiejętnością posługiwania się nim. 

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/PAP (S. Bafia)