Odwilż w Tatrach. TOPR ostrzega przed lawinami

Redakcja
03.12.2018 10:14
Odwilż w Tatrach. TOPR ostrzega przed lawinami
fot. Piotr Korczak/REPORTER

Pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w poniedziałek pierwszy raz w tym sezonie ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Po kilku dniach tęgich mrozów w górach przyszła odwilż. Możliwe jest samorzutne schodzenie małych lawin – ostrzegają ratownicy.

„Wyzwolenie lawiny na ogół jest możliwe tylko przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach, w bardzo stromym lub ekstremalnym terenie. Możliwe jest samorzutne schodzenie lawin głównie w postaci zsuwów i małych lawin. Na ogół występują dogodne warunki dla wędrówek. Szczególną ostrożność należy zachować na stokach ekstremalnych i bardzo stromych. Kluczowym problemem lawinowym jest występowanie słabych i niestabilnych warstw śniegu w głębi pokrywy śnieżnej, co powoduje niestabilność górnych warstw pokrywy śnieżnej” – napisał w komunikacie turystycznym ratownik TOPR Andrzej Maciata.

Zobacz także

W Tatrach wszystkie szlaki są pokryte śniegiem. Dodatnia temperatura powoduje jednak roztopy. Na Kasprowym Wierchu w poniedziałek rano termometry wskazywały 1°C. W nocy spodziewane są przymrozki.

RadioZET.pl/PAP/DG